Príspevok za vykázanú úroveň vytriedenia z Environmentálneho fondu dostalo takmer 1 500 miest a obcí.
Obce a mestá, ktoré vykázali, že v roku 2022 vytriedili aspoň 31 % zo vzniknutých komunálnych odpadov, získali z Environmentálneho fondu tzv. ročné príspevky v celkovej výške viac ako osem miliónov eur. Nárok na vyplatenie príspevky však samosprávam nevznikol automaticky a museli oň požiadať.
Podľa vyhodnotenia príspevok, ktoré teraz zverejnil Envirofond, sa príspevok podarilo získať takmer 1 500 mestám a obciam. Pozreli sme sa, ktoré samosprávy uspeli a koľko financií z Envirofondu získali. Kompletný zoznam príjemcov príspevkov nájdete v tabuľke ďalej v texte.
V článku sa dozviete:
- kto mal nárok na ročný príspevok z Envirofondu,
- ktoré samosprávy získali najvyššie sumy,
- ktoré malé obce dostali podobne veľké príspevky ako mestá,
- prečo žiadostí niektorých miest a obcí vyradili.
O čo ide?
Envirofond je príjemcom poplatkov za ukladanie odpadov na skládky, ktoré následne poskytuje samosprávam v rôznych formách. Časť sumy napríklad posiela tým mestám a obciam, ktoré majú na svojom území skládku odpadov alebo odkalisko. A časť ide práve na príspevky za úroveň vytriedenia komunálneho odpadu podľa § 7 ods. 1 písm. b) zákona o poplatkoch za uloženie odpadov.
Prijímanie žiadostí o príspevky za rok 2022 Envirofond otvoril koncom februára 2023, kedy sme o podmienkach podrobnejšie informovali aj na Odpady-portal.sk. Samosprávy museli opäť splniť viacero podmienok, tou základnou však bola požadovaná úroveň vytriedenia komunálneho odpadu.
Zatiaľ čo vlani pri podávaní žiadostí o príspevok za rok 2021 bolo potrebné vydokladovať mieru triedenia aspoň na úrovni 34 % z celkovej hmotnosti komunálnych odpadov vzniknutých na území obce, pri žiadostiach za rok 2022 to teraz bolo len 31 %. Požadované percento je nižšie, pretože to tak ukladá aktuálne platné vládne nariadenie.
To, akú úroveň vytriedenia za rok 2022 sa podarilo vykázať 30 najväčším slovenským mestám, sme mapovali v marci. Najvyššiu úroveň vytriedenia komunálneho odpadu spomedzi nich vykázali Nové Zámky (57 %).
Zatiaľ čo niektoré mestá si oproti predošlému roku polepšili, iným úroveň vytriedenia klesla. Podrobnejší pohľad na tieto dáta ukázal, že do štatistík jednotlivých miest výrazne zasiahli najmä dáta zo zberní a výkupní kovov, ale aj zber kuchynského odpadu či zálohovanie nápojových obalov.
Ako dopadlo rozdelenie príspevkov
Zostáva vám 52% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.