Samospráv sme sa pýtali, čím si vysvetľujú pokles v triedení odpadu. Zálohovanie nie je jediná príčina, zhodujú sa.
Z triedeného zberu síce vďaka zálohovaniu vypadla časť plastových fliaš a plechoviek, štatistikami mnohých miest a obcí však citeľnejšie hýbu podstatne ťažšie odpady. Kovy. Štatistiky, ktoré pracujú s údajmi o hmotnosti v tonách, ovplyvňujú práve kovové odpady relatívne viac. Vyplýva to z reakcie miest, ktoré sme oslovili v súvislosti s ich najnovšími údajmi o triedení.
Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu sa v 30 najväčších slovenských mestách podľa čerstvých čísel za rok 2022 pohybuje vo veľkom rozpätí od 22 % až po takmer 57 %. Rovnako veľké boli aj medziročné zmeny: kým jedno mesto si medziročne polepšilo o 17 percentuálnych bodov, mnohým ďalším úroveň vytriedenia oproti roku 2021 výrazne klesla.
Mesto s najväčším medziročným prepadom úrovne vytriedenia odôvodňuje pokles najmä zavedením zálohovania nápojových obalov. Vyjadrenia iných samospráv, ktorým čísla poklesli, však vidia hlavné dôvody inde.
V súvislosti s novou štatistikou za rok 2022 sme sa obrátili na tri krajské mestá a pozreli sme sa aj do ich ročných výkazov.
V článku sa dozviete:
- čo mestá hovoria o svojej úrovni vytriedenia za rok 2022,
- ako podľa miest ovplyvnili štatistiku zberne a výkupne odpadu,
- čo predstavitelia miest hovoria a zálohovaní,
- prečo mestá apelujú na zavedenie ISOH-u.
Úroveň vytriedenia je pre samosprávy dôležitým údajom najmä pre výpočet poplatkov za skládkovanie. Okrem toho sa však mestá a obce na základe tohto parametra „kvalifikujú“ aj na ročné príspevky z Environmentálneho fondu, o ktoré môžu aktuálne žiadať.
Bez zarátania zberní Trenčínu vytriedenosť stúpla
Zuzana Čachová, špecialistka pre životné prostredie mesta Trenčín, vysvetľuje, že úroveň vytriedenia komunálnych odpadov ovplyvňuje množstvo faktorov, pričom nejde len o množstvá vyzbieraných odpadov z domácností.
„Aj zodpovednosť podnikateľských subjektov pri triedení odpadu zo svojich prevádzok, ktoré je plne v ich zodpovednosti má dopad na celkové odpadové štatistiky mesta. V budúcnosti sa plánujeme zamerať aj týmto smerom, pretože ak podnikatelia netriedia a ukladajú tento odpad do zmesových nádob, zhoršujú nám úroveň vytriedenia,“ uviedla Z. Čachová pre Odpady-portal.sk.
Najnovší ročný výkaz o komunálnom odpade v prípade Trenčína ukazuje, že vlaňajšia produkcia komunálneho odpadu v meste oproti predošlému roku 2021 klesla približne o 3 550 ton. V úrovni vytriedenia si však mesto pohoršilo. Zatiaľ čo za rok 2021 vykázalo 52,37 %, najviac spomedzi všetkých krajských miest, za rok 2022 to bolo 47,42 %, čo je o takmer päť percentuálnych bodov menej.
„K určitému poklesu percenta vytriedenosti došlo určite aj z dôvodu zavedenia zálohovania, ale nemožno hovoriť o nejakom výraznom dopade. Vytriedilo sa o 139,6 t plastov a o 21,03 t obalov z kovov menej oproti predchádzajúcemu roku,“ priblížila Z. Čachová s tým, že medziročne ide o 17-percentný pokles v prípade plastov a 21-percentný pokles pri kovových obaloch.
„V našom prípade však výrazne klesli množstvá železa a ocele, či kovov (o viac ako 50 %), ktoré nám zasielajú zberne a výkupne,“ vysvetlila predstaviteľka trenčianskej radnice. Údaje za železo a oceľ z ročných výkazov ukazujú, že zatiaľ čo v predošlom roku 2021 mesto do svojej štatistiky vďaka zberniam a výkupniam „získalo“ viac ako 6 000 ton, vlani to bolo necelých 3 000 ton. V roku 2020 to bolo zhruba 4 160 ton a v roku 2019 približne 3 150 ton.
„Zaujímavým údajom o úrovni vytriedenosti miest by boli čísla, ktoré by zohľadňovali množstvá vytriedených odpadov bez odpadov, ktoré mestám vykazujú zberne a výkupne, a to sú kovy ,železo a oceľ, cín, hliník, meď, bronz, mosadz, olovo, zinok, zmiešané kovy,“ doplnila hovorkyňa trenčianskej radnice Erika Ságová.
„V Trenčíne nám vytriedenosť domácností, ak by sme vynechali množstvá odpadov zo zberní v porovnaní s rokom 2021 stúpla o 3 %, napriek tomu, že celková miera vytriedenia nám klesla o 5 %. V roku 2021 naše domácnosti vytriedili 29 % a v roku 2022 až 31 %,“ podotkla.
Ubudlo aj papiera a objemného odpadu
Zostáva vám 51% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.