Pozreli sme sa na úroveň vytriedenia komunálnych odpadov v 30 najväčších mestách na Slovensku.
Niekde ani nie štvrtina, inde viac ako polovica. Najnovšie údaje o úrovni vytriedenia komunálnych odpadov ukazujú, že v triedení odpadu existujú medzi mestami na Slovensku veľké rozdiely.
Údaj o úrovni triedenia hovorí o tom, koľko percent z celkového množstva komunálnych odpadov sa v danom roku podarilo vytriediť. Ako sa ukazovateľ počíta, prečo je pre samosprávy dôležitý a ako ovplyvňuje ich mestské či obecné rozpočty, sme včera priblížili na príklade jedného z krajských miest.
Teraz sme zmapovali, aké čísla vykázalo 30 najľudnatejších slovenských miest za rok 2022 a porovnali sme ich s hodnotami za predošlý rok 2021.
V článku sa dozviete:
- ako sa darí v triedení odpadu najväčším mestám,
- ktoré mestá triedili oproti predošlému roku viac a ktoré menej,
- ako úroveň vytriedenia mestám ovplyvní poplatky za skládkovanie,
- prečo niektoré mestá môžu stratiť nárok na príspevok z Envirofondu.
Ako vzniklo porovnanie
Do porovnania sme zahrnuli 30 najväčších slovenských miest podľa počtu obyvateľov, vychádzajúc z posledných dostupných údajov Štatistického úradu SR. Prehľad zahŕňa rôzne veľké mestá s počtom obyvateľov od 22-tisíc (Dubnica nad Váhom) po takmer pol milióna (Bratislava).
V prípade roka 2021 boli všetky údaje dohľadateľné online a väčšina samospráv na svojich webových stránkach zverejnila už aj číslo za rok 2022. V niekoľkých prípadoch sme ho získali na vyžiadanie od mestských úradov. V prípade Michaloviec údaj za rok 2022 zatiaľ nie je dostupný, po jeho doplnení článok aktualizujeme. Kompletný zoznam zdrojov za oba sledované roky nájdete na konci článku.
Aktualizácia 15. marca o 17:07 hod.: Údaj o úrovni vytriedenia v meste Trnava za rok 2022 bol chybný. Chyba je opravená v texte, v mape aj grafoch. Za omyl sa ospravedlňujeme.
Ako mestá triedia odpad
Priemerná úroveň vytriedenia komunálnych odpadov v tridsiatke najľudnatejších slovenských miest za minulý rok dosiahla 46,20 %, 46,49 % čo oproti predošlému roku predstavuje mierny nárast (porovnaniu s rokom 2021 sa viac venujeme ďalej). K priemernej hodnote sa spomedzi 30 miest priblížila Spišská Nová Ves, kde vykázali 46,27 %.
Najvyššiu úroveň vytriedenia za rok 2022 vykázali Nové Zámky, a to 56,77 %. Ďalej nasleduje Liptovský Mikuláš (56,29 %) a Dubnica nad Váhom (53,74 %). Na druhej strane najmenej sa v triedení odpadu podľa vykázaných čísel darilo Komárnu s úrovňou vytriedenia 22,04 %.
V prípade krajských miest bola priemerná úroveň vytriedenia komunálnych odpadov 42,76 % 43,26 %, čo bolo oproti predchádzajúcemu roku menej. Spomedzi krajských miest sa darilo v triedení odpadu najviac Banskej Bystrici s úrovňou vytriedenia 53,04 %. Na opačnom konci štatistiky skončili Košice (26,18 %).
Ako sa vytriedenie zmenilo medziročne
Zostáva vám 55% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.