Zatiaľ čo použité oblečenie, autá, či nábytok kupujú slovenskí zákazníci bežne, pri tomto druhu tovaru sú opatrnejší.
Tretina ľudí na Slovensku nakupuje použitý tovar častejšie ako pred piatimi rokmi. „Second-hand“ trh by mal rásť aj v tomto roku, čo súvisí so snahou ľudí šetriť a čiastočne je motiváciou aj udržateľnejšie správanie.
Podľa prieskumu zostáva najväčšou prekážkou recommerce sektora mentálna bariéra ľudí. Obchodné značky sa snažia zbaviť tovar nálepky druhej kategórie a tiež motivovať spotrebiteľov k vráteniu vecí naspäť do obehu.
Zatiaľ čo v Európe má najväčšie zastúpenie tovar z oblasti módy a elektroniky, na Slovensku je to oblečenie, nasledované knihami, bicyklami a nábytkom.
V článku sa dozviete:
- prečo je trh s použitým tovarom pre spotrebiteľov stále zaujímavejší,
- čo je najväčšou bariérou pri predaji použitej elektroniky,
- ako môžu second-hand platformy uľahčiť ľuďom predaj a nákup tovaru,
- aké druhy použitých vecí ľudia už kupujú bežne a k čomu sa stále stavajú rezervovane,
Rast trhu s použitým tovarom súvisí najmä s dvomi hlavnými faktormi – nižšia cena a udržateľnosť. Ľudia hľadajú výhodnejšie ceny kvôli inflácii. Z prieskumu medzi slovenskými spotrebiteľmi vyplýva, že 51 % respondentov motivuje hlavne cena, ekologické hľadisko zvažuje 19 % ľudí.
Komplikovaný predaj použitej elektroniky
Presunutím výkupu a predaja tovarov na internet sa odstránili mnohé prekážky, ktoré odrádzajú ľudí od kúpy z druhej ruky. Platformy urobili množstvo krokov, ktoré umožňujú informovanú, bezpečnú a pohodlnú kúpu.
No stále to nestačí. Väčšine ľudí sa nechce pri nákupe hľadať v bazároch, second handoch a antikvariátoch a pri predaji vypisovať technické parametre zložitejších tovarov. Podľa prieskumu agentúry Kantar, každý štvrtý človek na Slovensku má pocit, že predaj starého telefónu znamená priveľa námahy.
“Príliš mnoho ľudí má obavu z komplikovanosti predaja svojho telefónu. 23 % Slovákov nevie, ako predať svoj použitý iPhone a ďalších 25 % síce vie, ako na to, ale nechce sa im to riešiť. Hoci je poštovné zdarma a celý proces zaberie len minúty času, ľudia by sa radi vyhli vypĺňaniu formulára, objednávaniu kuriéra aj baleniu zariadenia.“
„Preto na Slovensku až 52 % smartfónov skončí v zásuvke ako záložný telefón alebo sú darované blízkym. Každý väčší hráč, ktorý chce uspieť na trhu recommerce, preto musí premýšľať nad tým, ako výkup pre zákazníkov čo najviac zjednodušiť,” vysvetľuje Simona Sedlárová, regionálna manažérka spoločnosti Swappie pre Česko a Slovensko.
Nálepka tovaru druhej kategórie
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.