Plast, ktorý je namiesto z ropných derivátov vyrobený z rastlinného základu, je preukázateľné odolnejší voči štiepeniu drobných častíc, ktoré znečisťujú životné prostredie.
Dva druhy plastov skúmali v extrémnych podmienkach
Podľa neziskovej organizácie Plastic Oceans International každú minútu dňa do oceánu prenikne nákladiak plastu. Pôsobením rôznorodých podmienok prostredia sa tento plastový odpad rozkladá na menšie časti.
Odštepujú sa z neho aj maličké častice s priemerom menším ako päť milimetrov, takzvané mikroplasty, ktoré už boli nájdené vo väčšine morských ekosystémov a predstavujú hrozbu pre morský život.
Vedci z Univerzity v Portsmouth a Flámskeho morského inštitútu skúmali dva druhy plastov a ich rozklad v extrémnych podmienkach. Popri konvenčnom plaste testovali nový plastový materiál, ktorý je namiesto fosílnych zdrojov vyrobený z rastlinného základu.
Oba plasty po zrýchlenú dobu sedemdesiatich šiestich dní vystavili ultrafialovému žiareniu a morskej vode, čo je ekvivalentné dvom rokom priemernému vystaveniu slnku v životnom prostredí v Európe.
Dospeli k záveru, že z biologicky odbúrateľného plastu sa uvoľnilo deväťkrát menej mikročastíc ako z bežných plastov vyrobených z ropných derivátov v rovnakých podmienkach.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.