NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

V segmente odpadov rastieme. Darí sa nám integrovať akvizície, tvrdí finančník

Investíciu do košickej spoločnosti KOSIT považuje Ľubomír Šoltýs za vydarenú, hoci prekonávali mnohé ťažkosti. Nedávno získala Wood & Company ďalšiu odpadovú akvizíciu.

Ľubomír Šoltýs

Ľubomír Šoltýs | Foto: Odpady-portal.sk

Investičná skupina Wood & Company vstúpila pred desiatimi rokmi na odpadový trh na Slovensku akvizíciou do spoločnosti KOSIT.

Ľubomír Šoltýs, ktorý je jej spolumajitelom a zároveň predsedom predstavenstva košickej odpadovej spoločnosti, prezentoval na minulotýždňovej konferencii Odpadový summit pohľad skupiny na jej akvizície a plány do budúcnosti.

Wood & Company je na trhu 33 rokov a v súčasnosti spravuje aktíva v hodnote, ktorá začiatkom roka presiahla päť miliárd eur. Väčšina objemu je však podľa Ľubomíra Šoltýsa v pomerne rizikových aktívach, keďže skupina je aktívna najmä na burzách, venuje sa REPO operáciám a je najväčším obchodníkom s cennými papiermi v strednej Európe.

Do odpadov vstúpili pred desiatimi rokmi

Rozhodnutie ísť aj do iných segmentov vyplývalo z podnetu klientov, ktorí požadovali aj stabilnejšie biznisy finančnej skupiny, napríklad v private equity, či do priemyselných investícií.

„Snažili sme sa preto vyhľadávať segmenty, ktoré nám sa zdali stabilnejšie a predikovanejšie, v ktorých by sme vedeli vyvažovať rizikový charakter našich ostatných investícií”, priblížil Ľ. Šoltýs.

Jednou z takýchto investícií sa stali medicínske a farmaceutické spoločnosti CHIRANA T.Injecta, Saneca a Pilulka, ktoré patria do skupiny CTI. Do nej pribudla v roku 2014 aj odpadová spoločnosť KOSIT, kedy vo Wood & Company zareagovali na ponuku talianskej rodinnej firmy, ktorá predávala svoj podiel v košickej spoločnosti.

KOSIT dosahoval podľa Ľ. Šoltýsa v tom čase stabilný, i keď pomerne nízky rast na úrovni približne troch percent. Segment odpadov je považovaný za málo rizikový, nakoľko produkcia odpadov rastie a s ňou aj požiadavky na ekologickejšie, teda komplikovanejšie nakladanie s nimi.

„Analyzovali sme, aký rast dosahujú spoločnosti v EÚ. Vedeli sme, že odpad sa už nebude skládkovať, ale primárne recyklovať a sekundárne energeticky zhodnocovať. Videli sme v tom príležitosť aj vo vzťahu k investíciám do energetického zhodnocovania odpadov. Realita však bola dramatický iná,” uviedol Ľ. Šoltýs.

EP Plus

Problémy v rozširovaní ZEVO

Rozdiel oproti očakávaniam bol v tom, že tento segment trhu rástol približne dvojnásobne rýchlejšie. Týka sa to aj objemu odpadu, v ktorom Slovensko „dobieha” úniu.

Za sklamanie však považuje Ľ. Šoltýs to, že očakávali väčšie investičné príležitosti v energetickom zhodnocovaní odpadov, v ktorom sa cítili silní, keďže prevádzkujú ZEVO v Košiciach.

„V tejto oblasti sa vlastne nič neudialo. Bojujeme s tým, sme známi propagátori tohto spôsobu nakladania s nerecyklovateľným odpadom, ale zatiaľ na tomto trhu nenastali úspechy,” priblížil šéf predstavenstva KOSIT-u.

WOOD & CompanyFoto: Odpady-portal.sk

Skupina rozširuje portfólio

Súčasťou biznis plánu skupiny bolo tiež diverzifikovať v KOSIT-e portfólio zákazníkov, keďže v roku 2014 bolo dominantným, viac než 60-percentným zákazníkom, mesto Košice. To sa im podarilo, keďže podiel mesta na tržbách klesol vlani na 23 percent.

Ľubomír Šoltýs považuje za úspech aj to, že KOSIT v priebehu desiatich rokov dosiahol päťnásobný nárast tržieb, čo je dôsledok aj toho, že skupina modifikovala pôvodnú stratégiu.

„Tá predpokladala konzervatívny, organický rast, ale všimli sme si, že segment odpadov je ešte stále pomerne fragmentovaný, takže poskytuje príležitosť aj na stratégiu “buy-and-build”, teda investovania do nových akvizícií a rozvíjania.”

Odpadový trh bol zároveň investične poddimenzovaný, takže firma začala výrazne investovať. Pozitívny efekt na podnikanie mal aj nárast jednotkových cien za odpad, ktorý však čiastočne reflektoval aj rastúce náklady.

„Z pohľadu absolútneho rastu považujeme vstup do tohto segmentu za niečo, na čo sme veľmi hrdí,” uviedol Ľ. Šoltýs.

Firma doposiaľ preinvestovala 95 miliónov eur a počas desiatich rokov nevyplatila takmer žiadne dividendy, zisk plynul na ďalšie investície.

Za najviac náročné obdobie považuje Ľ. Šoltýs prvé roky po prevzatí KOSIT-u, kedy bola potrebovali firmu kompletne reštrukturalizovať. Bolo to aj z toho dôvodu, že predchádzajúci taliansky majiteľ, ktorý bol pod tlakom bánk, nezvládol jej investičné potreby. Následne utrpeli v ZEVO škodu, spôsobenú požiarom turbíny.

Ľubomír ŠoltýsĽubomír Šoltýs | Foto: Odpady-portal.sk

V súčasnosti má skupina na trhu v SR už osem akvizícií, poslednou bola kúpa spoločnosti DETOX. „V tejto chvíli sa najviac sústredíme na dva projekty ZEVO, teda investícií do nového kotla v Košiciach a do projektu v Šali,” priblížil Ľ. Šoltýs.

Vstup do spoločnosti DETOX hodnotí zatiaľ pozitívne, v kontexte viacerých investícií, ktoré odhalili rôzne slabiny. „V tomto prípade ma prekvapil skôr pozitívne, najmä z hľadiska kvality manažmentu a toho, že vo firme vidíme veľké synergie s naším pôsobením.”

ZEVO preto vyhráva v konkurencii alternatív

Firma hľadá investičné príležitosti aj do nových technológií spracovania odpadov, zatiaľ však nevidí cestu v pyrolýznom zhodnocovaní.

 
 

Zostáva vám 26% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X