Okrem plastových častíc zachytávajú mikroroboty z vodného prostredia aj mikróby.
Dve muchy jednou ranou
Mikroplasty, teda drobné plastové častice, ktoré vznikajú odštepovaním pri rozklade väčších kusov plastu, sú dnes už prakticky všadeprítomné. Obzvlášť problematický je ich výskyt vo vodnom prostredí, odkiaľ sa veľmi ťažko odstraňujú a kde ich navyše kolonizujú baktérie a patogény, ktoré môžu spôsobovať rôzne ochorenia.
Malé čiastočky plastu v životnom prostredí okrem toho veľmi ľahko požijú živočíchy, cez ktoré mikroplasty prenikajú až do ľudského potravinového reťazca, pričom účinky plastových častíc na zdravie ľudí zatiaľ nie sú dostatočne preskúmané.
Vedci z Americkej chemickej spoločnosti predstavujú v novej štúdii potenciálne riešenie plastového znečistenia vody v podobe húfu maličkých robotov, ktoré zachytávajú mikroplasty z vody a dajú sa opätovne používať.
Výskumníci sa zároveň zamerali na dvojakú tvár problému – prítomnosť samotných plastových častíc a zároveň prítomnosť mikróbov, ktoré ich kolonizujú, a ich cieľom bolo vyvinúť riešenie, ktoré by naraz zohľadňovalo oba zdroje znečistenia.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.