Lacný prenosný nástroj presne vypočíta, koľko mikroplastov sa uvoľňuje z predmetov bežnej spotreby, napríklad z jednorazových plastových pohárov alebo fliaš.
Všadeprítomné častice spočíta nový prístroj
Mikroplasty a nanoplasty, teda čiastočky plastov tých najmenších rozmerov, sú dnes prítomné všade okolo nás – v potravinách, ktoré konzumujeme, v pitnej vode aj vo vzduchu, ktorý dýchame. Z týchto zdrojov neustále prenikajú do našich organizmov, kde sa začínajú hromadiť.
Mikroplasty a nanoplasty vznikajú pri rozklade umelohmotných predmetov bežnej spotreby, napríklad krabičiek na jedlo, pohárov či príborov. Hoci častice sú samé o sebe veľmi malé, majú veľkú plochu povrchu a dokážu tak vstrebávať najrôznejšie toxické látky.
Ich miniatúrne rozmery im navyše umožňujú prekonávať biologické bariéry v organizmoch a preto sú predovšetkým nanoplasty zdrojom obáv, keďže zatiaľ nie je celkom jasné, aké zdravotné riziká môžu predstavovať.
Vedci z University of British Columbia teraz prinášajú riešenie, ktoré by nám mohlo pomôcť obmedziť množstvo plastových častíc, s ktorými prichádzame do kontaktu. V rámci nedávneho výskumu vyvinuli lacný a prenosný prístroj, ktorý dokáže s vysokou presnosťou určiť počet plastových úlomkov, ktoré sa uvoľňujú z rôznych bežných predmetov pri ich každodennom používaní.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.