Aj najrozšírenejšia forma chemickej recyklácie je v súčasnosti len formou čiastočnej recyklácie, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme – SPZ.
Plastikársky priemysel prezentuje chemickú recykláciu ako potenciálne riešenie krízy plastového odpadu. Tvrdí, že tento proces môže byť využitý na recykláciu ťažko spracovateľného plastového odpadu, ktorý by inak skončil na skládkach alebo v spaľovniach a týmto by chemická recyklácia mala prispiesť k defosilizácii a k obehovému hospodárstvu plastového odpadu.
Začínajú sa však objavovať pochybnosti o jej reálnej účinnosti a mimo odvetvia narastá obava, že význam chemickej recyklácie pri riešení problému plastového odpadu može byť precenený.
Podľa publikácie „Fifty years: chemical recycling’s fading promise“, ktorú minulý mesiac vydalo združenie Zero Waste Europe, podal kalifornský generálny prokurátor po dvojročnom vyšetrovaní žalobu proti petrochemickému gigantovi Exxon Mobil. V žalobe uviedol, že spoločnosť Exxon Mobil desaťročia zavádzala verejnosť tvrdeniami, že mechanická recyklácia a neskôr tzv. „pokročilá chemická recyklácia“ môžu vyriešiť krízu plastového odpadu a znečistenia.
Spoločnosť však vedela, že dokáže spracovať iba nepatrný zlomok plastového odpadu, ktorý vyprodukuje. Zavádzala verejnosť tvrdením, že jej certifikácia garantuje „cirkulárnosť“ a významné environmentálne prínosy produktov vyrobených prostredníctvom „pokročilej recyklácie“.
V skutočnosti však táto certifikácia umožňuje len minimálnu alebo žiadnu fyzickú sledovateľnosť medzi jej „pokročilými recyklovanými“ polymérmi a produktmi, ktoré spotrebitelia kupujú.
Ďalším dôkazom preceňovania chemickej recyklácie ako kľúčového riešenia krízy s plastovým odpadom je podľa uvedenej publikácie, ktorej autorkou je Lauriane Veillard, odstúpenie ropného a plynárenského giganta, spoločnosti Shell, od svojho záväzku spracovávať vo svojich chemických závodoch do roku 2025 jeden milión ton plastového odpadu ročne. Podobne odstúpila aj spoločnosti INEOS od projektu výroby 100 000 ton recyklovaných surovín ročne pyrolýzou, ktorý v roku 2022 spustila v spolupráci so spoločnosťou Plastic Energy.
Autorka cituje aj vyjadrenia dvoch vedeckých expertov, ktorí sa venujú dekarbonizácii petrochemického priemyslu. Prvým je Jean-Paul Lange, bývalý hlavný vedecký expert v oblasti petrochemických technológií v spoločnosti Shell a druhým je Stephen Salve Doliente, doktor filozofie v chemickom inžinierstve na Imperial College London.
Obaja odborníci sa zhodujú, že pyrolýza ako najrozšírenejšia forma chemickej recyklácie, je v súčasnosti len formou „čiastočnej recyklácie“. Technológia sa ukazuje ako drahá a zložitá, pričom každá úspešná komercializácia si vyžiada obrovskú finančnú a regulačnú podporu, ako aj dostatočný čas. V súčasnosti petrochemické rafinérie dokážu spracovať iba nepatrný zlomok pyrolýzneho oleja, pretože je silne kontaminovaný.
Nevyhnutnosť riedenia pyrolýzneho oleja pred jeho vstupom do krakovacej jednotky potvrdzuje aj európske združenie Chemical Recycling Europe (CRE). To uvádza, že podľa miery kontaminácie pyrolýzneho oleja by mohlo byť možné zmiešať 5 až 20 % pyrolýzneho oleja s 80 až 95 % ropného benzínu.
Jean-Paul Lange verí že chemická recyklácia môže o 50 rokov viesť k scenáru, v ktorom bude až 50 % celosvetového toku plastov vyrobených z recyklovaných plastov. V prípade pyrolýzy predpovedá, že o 50 rokov bude jedna tretina uhlíka vstupujúceho do etylénovej jednotky fosílna a dve tretiny recyklované.
Otázka znie: Máme na to toľko času? Zachovanie záväzku Parížskej dohody o obmedzení globálneho oteplenia na 1,5 0C v porovnaní s predindustriálnym obdobím, ktorý je kľúčový pre udržanie života na našej planéte v prijateľných podmienkach bez negatívnych geopolitických dôsledkov, znamená, že nemôžeme pripustiť súčasnú trajektóriu tohto odvetvia, ktorá smeruje k otepleniu o 3,5 C. Preto je nevyhnutné vykonať podstatnú zmenu v tomto priemyselnom odvetví.
Salve Doliente, ktorý pracoval na spoločnom projekte modelujúcom defosilizáciu globálneho petrochemického dodávateľského reťazca, dospel k záveru, že túto podstatnú zmenu predstavuje celosvetové znižovanie spotreby plastov a hnojív.
Skúsenosti z EIA procesu na Slovensku
Aj na Slovensku je v procese EIA momentálne niekoľko projektov zameraných na pyrolýzne spracovanie predovšetkým zmesových plastových odpadov. Navrhovatelia týchto projektov jednotne uvádzajú, že výsledné produkty ako pyrolýzny olej, pyrolýzny plyn a pyrolýzny tuhý zvyšok budú mať zabezpečené ďalšie využitie.
Avšak kontaminácia týchto produktov predstavuje zvýšené náklady na ich čistenie, pričom otázny môže byť aj stupeň ich čistoty. Preto je dôležité environmentálne posúdenie nielen bezprostredného vplyvu prevádzky na okolie, ale aj výstupných produktov. Inak môže dôjsť k vytvoreniu „environmentálnej škody“ hromadením nepoužiteľného pyrolýzneho oleja v prevádzke, ako to momentálne vidíme v závode spoločnosti Plastic waste recycling a.s. v Lučenci.
To, do akej miery sa pyrolýza plastových odpadov rozšíri vo svete a na Slovensku, bude závisieť od technologickej vyspelosti projektov, ich komerčnej životaschopnosti, podpory z verejných zdrojov, ale aj od požiadaviek na vlastnosti výstupných produktov a ich uplatniteľnosti na trhu.
Napriek tomu je potrebné opakovane apelovať na nás, spotrebiteľov, ktorí môžeme ovplyvniť správanie priemyslu. Priemysel totiž nefunguje izolovane, ale slúži spotrebiteľom, ktorí svojimi návykmi a preferenciami určujú jeho smerovanie.
Preto je dôležité, aby každý z nás zvážil obmedzenie používania plastových výrobkov tam, kde je možné zvoliť trvanlivejšiu alternatívu z iného materiálu a vyhýbal sa zbytočným plastovým obalom a jednorazovému plastovému riadu.
Týmto prístupom môžeme prispieť k zníženiu ďalšieho nárastu plastovej produkcie a plastového odpadu.
Stiahnite si
Fifty years: chemical recycling’s fading promise, November 2024, zerowasteeurope.eu
Monika Medovičová
Priatelia Zeme - SPZ
Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.