Vyťažený materiál skončil na skládke nebezpečného odpadu, skládku zatrávnili a budú monitorovať.
Sanácia environmentálnej záťaže skládky Drahý vrch za viac ako 4,5 milióna eur bola financovaná z prostriedkov, ktoré vyberá Európska únia a prerozdeľuje v rámci operačných programov Kvalita životného prostredia a Slovensko.
Sanácia zahŕňala odstránenie kontaminovaných materiálov, monitoring podzemných vôd a rekultiváciu územia. Počas nasledujúcich dvoch rokov bude prebiehať poasanačný monitoring, ktorý sleduje vývoj znečistenia v povrchových a podzemných vodách. Po jeho ukončení budú vrty odstránené.
Informovalo o tom mesto Stará Turá na svojej webovej stránke.
Foto - zdroj: Fotodokumentácia z projektu
Galvanické kaly nad mestom
Environmentálna záťaž vznikla dlhodobým navážaním galvanických kalov z procesu galvanizácie v areáli podniku Chirana. Proces vyvážania galvanického kalu na skládku bol vykonávaný dlhodobo od 50-tych až do 90-tych rokov minulého storočia.
Skládka galvanických kalov obsahovala vysoké koncentrácie ťažkých kovov (Cr, Cu, Ni, Pb, Zn), ropných látok a kyanidov. Okrem samotného galvanického kalu bola dlhodobým pôsobením zrážok znečistená aj zemina v podloží, ktorú bolo taktiež potrebné odťažiť.
Ober vzoriek | Foto - zdroj: Fotodokumentácia z projektu
Skončili na legálnej skládke
Prípravné práce sa realizovali na sklonku roku 2023 a pozostávali z výrubov náletových drevín a úpravy povrchu skládky a okolitých plôch, vrátane vybudovania dočasnej cesty z makadamu, ktorá bola neskôr spevnená cestnými panelmi.
Sanácia bola realizovaná formou ex situ, to znamená, že znečistený galvanický kal a znečistená zemina boli odobraté z lokality. Celkom bolo zo skládky odťažených 8.387 m3 galvanických kalov a znečistenej zeminy, čo zodpovedá hmotnosti 15,2-tisíc ton.
Galvanické kaly z toho tvorili 10,67-tisíc ton a znečistená zemina 4,56-tisíc ton. Po odťažení boli galvanické kaly prevezené kamiónovou ADR prepravou na proces solidifikácie.
Z envirofondov boli podporené aj prieskumné práce | Foto: Odpady-portal.sk, 2016
V tomto procese sa do galvanického kalu pridali plnivá, aby sa zamedzilo lúhovaniu ťažkých kovov z tohto materiálu. Po dokončení procesu solidifikácie bol takto upravený galvanický kal umiestnený na skládku nebezpečného odpadu.
Zostáva vám 39% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.