Eversheds Sutherland

V Košiciach najmä o zhodnocovaní odpadov

Spoločnosť KOSIT a.s. dňa 28.1.2010 v Košiciach organizovala medzinárodnú konferenciu pod názvom „Zmeňme odpad na surovinu a energiu“. Cieľom konferencie bolo poukázať na tendenciu vývoja manažmentu odpadového hospodárstva v Európe určené pre potreby samospráv miest a obcí a verejnej správy na získanie reálnych informácií z trendu medzinárodného vývoja v oblasti nakladania s odpadmi.

V Košiciach najmä o zhodnocovaní odpadov

Konfrontovať svoje skúsenosti mali možnosť aj zástupcovia odbornej verejnosti. Svoje skúsenosti a aktuálne trendy v nakladaní s komunálnym odpadom prezentovali aj odborníci zo Švédska, Maďarska a Česka. Zámerom spoločnosti KOSIT a.s. je zaviesť tradíciu v organizovaní podobných podujatí a tým umožniť záujemcom jednoduchší prístup k informáciám aj vo východoslovenskom regióne.

V úvode konferencie vystúpili s príhovormi Alvise Gerotto, generálny riaditeľ KOSIT a.s., Košice, Branislav Cimerman, generálny riaditeľ Sekcie

Branislav Cimerman

RNDr. Branislav Cimerman - generálny riaditeľ Sekcie kvality životného prostredia MŽP SR

kvality životného prostredia MŽP SR, František Knapík, primátor Košíc a Milan Muška, výkonný podpredseda a ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS.

V prvom príspevku Ján Opial z Ministerstva životného prostredia SR zhrnul aktuálny stav a vývoj legislatívy v odpadovom hospodárstve. Jana Vargová z Technickej univerzity v Košiciach sa v rozsiahlom príspevku venovala definíciám a popisu spôsobov nakladania s odpadmi.

František Knapík

František Knapík, primátor mesta Košice

K vrcholom podujatia patril príspevok Jonasa Eeka zo spoločnosti SYSAV Group, ktorý prezentoval komplexný systém pre zhodnocovanie a zneškodňovanie komunálneho odpadu v regióne Malmö. Spoločnosť SYSAV je vlastnená 14 samosprávami s populáciou presahujúcou 665 tisíc obyvateľov.

Príspevky Prof. Jaroslava Hyžíka zo spoločnosti E.I.C. a Tomáša Kotyzu zastupujúceho Moravskosliezsky kraj boli reprízou prednášok z bratislavského Dňa odpadového hospodárstva 2009, tentoraz pre odbornú verejnosť z regiónu východného Slovenska.

Jaroslav Hyžík prezentoval podrobnosti technologického reťazca energetického využívania odpadov. Tomáš Kotyza sa venoval praktickému riešeniu projektu krajského integrovaného centra (KIC), ktorý vedie k realizácii spaľovne odpadov v Karvinej, skúsenostiam s realizáciou projektu a komunikáciou s verejnosťou.

Skúsenosti Budapešti s rekonštrukciou a modernizáciou spaľovne, ekonomickým dopadom tejto investície na obyvateľa a dopadom na životné prostredie sa venoval Bánhidy János z technických služieb mesta Budapešť.

Záverečné príspevky sa venovali možnostiam rozvoja odpadového hospodárstva v Košiciach. Viliam Frencei zo spoločnosti KOSIT a.s., ktorá je lídrom medzi odpadovými spoločnosťami na východnom Slovensku, prezentoval projekt energetického zhodnotenia odpadu pre mesto Košice.

O konferenciu v Košiciach bol mimoriadny záujem predovšetkým zo

Alvise Gerotto

Dr. Alvise Gerotto - generálny riaditeľ KOSIT a.s., Košice

strany odbornej verejnosti z oblasti východného Slovenska, obcí a miest, zberových spoločností, úradov a akademickej obce.

Alvise Gerotto  János Bánhidy  Konferencia

Milan Muška  Jonas Eek  Ján Opial

Jaroslav Hyžík  Tomáš Kotyza  Viliam Ferencei

Radovan Kazda | Foto: autor




Diskusia(1)