NATUR-PACK

József Nagy je spokojný s návrhom zákona o envirozáťažiach

Minister životného prostredia József Nagy sa vyjadril k výsledkom včerajšieho rokovania Hospodárskej a sociálnej rady Slovenskej republiky k zákonu o envirozáťažiach. Vyhlásenie prinášame v plnom znení.

József Nagy je spokojný s návrhom zákona o envirozáťažiach
Vyhlásenie k výsledkom včerajšieho rokovania Hospodárskej a sociálnej rady Slovenskej republiky:

Foto © Paul Prescott | Dreamstime.com

Som veľmi rád, že tripartita schválila spravodlivý návrh zákona o identifikácii environmentálnej záťaže a určení zodpovednej osoby za environmentálnu záťaž. Ešte viac ma teší, že aj priemysel prijal svoj podiel na odstránení tohto dedičstva. V okolitých štátoch to bolo financované z príjmov z privatizácie, napr. v Českej republike cez Fond národného majetku. Na Slovensku len niekoľko svedomitých podnikov likviduje environzáťaže  na vlastné náklady.

Väčšina privatizačných zmlúv túto podmienku obsahovala. Nový zákon určí zodpovednosť, a to aj vzhľadom na zmeny vlastníctva podnikov či pozemkov. V prípade, že zodpovedná osoba nebude identifikovaná, štát preberie zodpovednosť.

Zákon odstraňuje možnosť špekulatívnych prevodov aj retrospektívne a dáva právomoc riešiť záťaže aj bez súhlasu nezodpovedného majiteľa pozemku. Osobne si myslím, že veľká fabrika, baňa či elektrárne nemôžu mať lepšie PR, ako keď zneškodnia haldu, ktorá straší okolie desaťročia.

Prijatie zákona o záťažiach bude veľkým krokom k takej spoločnej zodpovednosti firiem a štátu, ktorú vidíme na západe. Verím, že Slováci sú zrelí oceniť túto námahu firiem v prospech nás všetkých. Štát im bude pomáhať aj prostredníctvom EÚ fondov.

József Nagy
Minister životného prostredia SR


Diskusia(0)