Eversheds Sutherland

Recyklačný fond za prísnejšiu kontrolu internetových predajní s pneumatikami

Internetový obchod s pneumatikami, kde nie je možné zachytiť dovozcu pneumatík na Slovensko, negatívne vplýva i na výber recyklačných poplatkov. Recyklačnému fondu neustále z tohto dôvodu klesajú príjmy z komodity opotrebovaných pneumatík. Fond chce preto spolupracovať so štátnymi orgánmi s cieľom nájsť formu kontroly dovozu pneumatík cez internetový obchod a tým minimalizovať výskyt neplatičov. Informoval o tom predseda Správnej rady Recyklačného fondu Juraj Dlhopolček v tlačovej správe agentúry Paper Life.

Recyklačný fond za prísnejšiu kontrolu internetových predajní s pneumatikami

Pneumatiky © Property&Environment

Podľa Dlhopolčeka rozvoj komplexného systému nakladania s opotrebovanými pneumatikami v SR negatívne ovplyvnila hospodárska kríza, predovšetkým znížením dopytu po hotových výrobkoch z gumenej drviny. „Na Slovensku sú už zabezpečené dostatočné spracovateľské a zvozové kapacity, preto fond nepodporuje budovanie ďalších spracovateľských kapacít a zameriava sa na udržanie zberu opotrebovaných pneumatík a na rozvoj konečného spracovania gumenej a textilnej drviny pochádzajúcej z opotrebovaných pneumatík.“, konštatoval Dlhopolček.

Fond sa chce sústrediť na koordinovanie vzájomnej spolupráce zberateľských firiem s recyklátormi.

Zhodnocovanie pneumatík – súčasný stav

V súčasnosti je na Slovensku vybudovaná celková recyklačná kapacita na spracovanie cca 48 000 ton pneumatík a v roku 2010 sa reálne spracovalo cca 20 000 ton. Pritom odhadovaný výskyt opotrebovaných pneumatík na Slovensku v roku 2011 je vo výške cca 30 000 ton. Kým v roku 2001 sa materiálovo zhodnotilo 3 100 ton opotrebovaných pneumatík, v roku 2007 to bolo približne 16 500 ton a v roku 2009 to bolo cca 19 600 ton.

Opotrebované pneumatiky sa zhodnocujú buď energeticky, alebo materiálovo. Recyklačný fond podporuje iba materiálové zhodnocovanie opotrebovaných pneumatík, ktoré sa realizuje predovšetkým v zariadeniach spoločnosti V.O.D.S., a. s. Košice, v závode v Kechneci, v ktorom sa z opotrebovaných pneumatík vyrábajú nové gumové produkty.

Značná časť opotrebovaných pneumatík sa však využívala, či využíva aj energeticky v  cementárňach ako zariadeniach na spoluspaľovanie odpadov (Holcim Slovensko a. s. Rohožník, Považská cementáreň, a. s. Ladce, Cemmac a. s. Horné Srnie). Skutočné čísla však nie sú k dispozícii, pretože na Slovensku chýba presný systém evidencie v oblasti odpadov.

Podľa odhadov uverejnených v tlači sa v cementárňach v SR ešte pred pár rokmi energeticky využívalo cca 20 000 ton pneumatík. Ich súčasné množstvá sú však pravdepodobne značne nižšie. Napr. zástupcovia Holcimu (Slovensko), a.s. uvádzajú, že v roku 2009 takto využili cca 3 000 ton pneumatík, niektoré iné cementárne popreli, že by v súčasnosti spaľovali pneumatiky. Časť pneumatík pritom pochádzala v minulosti zo zahraničia, údaje o tom, koľko ich je v súčasnosti z dovozu, však cementárne verejnosti neposkytujú. (Zdroj: Recyklačný fond / Paper Life)


Diskusia(0)