NATUR-PACK

Európska komisia: Ako niektoré členské štáty využívajú odpad

Najvýkonnejšie členské štáty recyklujú až 70 % svojho odpadu a takmer nič nekončí na skládkach, zatiaľ čo v iných krajinách sa na skládky dostanú viac ako tri štvrtiny odpadu. Ako sa v týchto najvýkonnejších krajinách podarilo premeniť odpad z problému na zdroj? Z novej správy, ktorú vydala Európska komisia 16. apríla, vyplýva, že ide o kombináciu hospodárskych nástrojov.

Európska komisia: Ako niektoré členské štáty využívajú odpad

Ilustračné foto: Property & Environment   

Medzi najúčinnejšie nástroje na dosiahnutie udržateľnejšieho toku odpadov patrí kombinácia zdanenia a zákazu skládkovania a spaľovania odpadov, schémy zodpovednosti výrobcov a platby za konkrétne množstvá odpadov. Ak chce EÚ splniť ciele stanovené v pláne efektívneho využívania zdrojov, t.j. žiadne skládkovanie, maximalizácia recyklácie a opätovného používania, obmedzenie energetického zhodnocovania na nerecyklovateľný odpad – tieto hospodárske nástroje sa budú musieť vo väčšej miere zaviesť vo všetkých členských štátoch.

Komisár pre životné prostredie Janez Potočnik uviedol: „Odpad je príliš hodnotný na to, aby sme ho jednoducho vyhodili, a správnym prístupom k nemu môžeme túto hodnotu vložiť späť do ekonomiky. Šesť členských štátov v súčasnosti takmer vôbec neskládkuje a vo vysokej miere využíva recykláciu. Tieto štáty nielenže využívajú hodnotu odpadu, ale v rámci tohto procesu vytvorili aj prosperujúce priemyselné odvetvia a mnoho pracovných miest.

Ekonomické nástroje

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)