NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Nekonečný príbeh. Zámer vyrábať energiu z pneumatík opäť padol

Senica, Stropkov, Bardejov. Zámer bardejovskej spoločnosti KFŠ – Delta vybudovať závod na energetické zhodnocovanie pneumatík už obehol kus Slovenska. Tak to vyzerá, že ešte kus má pred sebou. Spoločnosť totiž rezignovala i na ďalšiu „zastávku,“ obec Čičarovce v michalovskom okrese. „Narazili sme na nepochopenie verejnosti,“ vysvetľuje pre denník energie-portal.sk Jaroslav Dlugoš, výrobno – personálny riaditeľ spoločnosti.

Nekonečný príbeh. Zámer vyrábať energiu z pneumatík opäť padol

redakcia (ilustr.)

Asi 100 miest

Bardejovská firma tak pred pár týždňami svoj čičarovský zámer sama stiahla. „Bola nám doručená žiadosť o ukončenie procesu posudzovania zámeru,“ potvrdzuje úrad životného prostredia v oficiálnom stanovisku.

Napriek tomu sa firma svojho plánu vyrábať elektrinu a teplo z takzvaného pyrolýzneho plynu nevzdáva. „Máme vyhliadnutú ďalšiu lokalitu,“ hovorí Jaroslav Dlugoš. Zatiaľ ju však menovať nechce. V novej lokalite by závod vytvoril podľa jeho slov asi sto nových pracovných miest. „Čo najmä v chudobných regiónoch je silný argument v prospech závodu,“ uzatvára Jaroslav Dlugoš.

Podnik okrem produkcie pyrolýzneho oleja, ktorý slúži aj ako energonosič, plánuje produkovať i teplo a elektrinu. „Inštalovaná technologická linka bude zahŕňať tri kogeneračné jednotky, každú s elektrickým výkonom asi 380 kilowattov,“ popisuje spoločnosť vo svojom zámere.


Čítajte: KFŠ - DELTA chce opäť zhodnocovať pneumatiky. Projektu sa doposiaľ nedarilo


Vše – obecný príbeh

Faktom však ostáva, že KFŠ – Delta doteraz s argumentom nových pracovných miest príliš neuspela. Jej zámer totiž narazil na odpor obecného zastupiteľstva všade, kde sa o výstavbu spoločnosť pokúšala.

Najčastejším argumentom v neprospech závodu býva strach zo znečisťovania ovzdušia takzvaným popolčekom. Pričom spoločnosť sa bráni tým, že pri pyrolýze k vzniku tuhých znečisťujúcich látok nedochádza, na rozdiel od spaľovania dreva.

Čechy aj Ukrajina

Bardejovská firma pritom nie je dobre známy pojem len vo vybraných obecných zastupiteľstvách. Na trhu funguje už desať rokov, pričom sa venuje predovšetkým strojárskej a chemickej výrobe, či odpadovému hospodárstvu. Sesterské spoločnosti má v Českej republike, Strojírny K&K, i na Ukrajine, PZO DELTA. „Naše spoločnosti tvoria spolu nezanedbateľnú časť trhu so svojimi 1100 zamestnancami,“ vyhlasuje Michal Kolcun, generálny riaditeľ KFŠ – Delta.

Plody pyrolýzy

Kľúčovým problémom pre spoločnosť zostáva skutočnosť, že energetické zhodnocovanie odpadu pyrolýzou je na Slovensku neznámy pojem. Okrem KFŠ – Delta sa jej venuje napríklad Dron – sklady z Dunajskej Stredy.

Pritom technologicky sa zariadenie výrazne líšia. „Naša technológia predstavuje jednu z nových metód bezodpadového zužitkovania pneumatík. Tou je zhodnocovanie pomocou pyrolýzy za vysokých teplôt,“ podotýka KFŠ – Delta vo svojich vyhláseniach.

Pomocou pyrolýzy, teda tepelného rozkladu pneumatík má vznikať plyn na výrobu elektriny a tepla. Pyrolýzny uhlík použiteľný v gumárenskom priemysle i pyrolýzny olej, ktorý je energonosič

(Prevzaté z energie-portal.sk)


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Odpadové hospodárstvo 2020

Pozvánka na konferenciu: Odpadové hospodárstvo 2020

Aktualizované: Šiesty ročník odbornej konferencie, ktorý sa mal konať v marci, bol preložený na 12. - 13. október 2020.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v septembri 2020

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v septembri 2020

Prinášame vám súhrn evidenčných a ohlasovacích povinností v odpadovom hospodárstve, ktoré musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník.

Vhodný výber nádoby umožní domácnostiam pohodlné a hygienické triedenie kuchynského odpadu

Vhodný výber nádoby umožní domácnostiam pohodlné a hygienické triedenie kuchynského odpadu

Od začiatku budúceho roka musia samosprávy zabezpečiť zber kuchynského odpadu a dôležitou súčasťou zberu sa stanú prísne hygienické štandardy.