Eversheds Sutherland

Na Rómov sme zákon o odpadoch nepoužili, bráni sa mesto Košice

Po kritike Európskeho centra pre práva Rómov, že samosprávy vysťahúvajú Rómov na základe zákona o odpadoch, reagujú Košice, že chránilo obyvateľov mesta pred krízovým stavom.

Na Rómov sme zákon o odpadoch nepoužili, bráni sa mesto Košice
redakcia (ilustračné)
Košice odmietajú tvrdenie, že pri minuloročnom vysťahovaní 150 ľudí z Nižných Kapustníkov konalo na základe zákona o odpadoch. To, že košická samospráva označila obydlia vysťahovaných občanov za čiernu skládku odpadu, tvrdí Európske centrum pre práva Rómov. "Dôrazne sa ohradzujeme voči tvrdeniam o násilnom vysťahovaní a búraní obydlí," napísala pre agentúru SITA hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová.

Hovorkyňa vysvetľuje, že mesto "chránilo 240-tisíc obyvateľov Košíc, ktorým hrozil výpadok tepla na začiatku vykurovacej sezóny." Asi 150 ľudí poškodzovalo podľa Viktorínovej horúcovodné potrubia teplární a mestu hrozil krízový stav. Zároveň sa ich obydlia nachádzali v bezprostrednej blízkosti železničnej stanice, čím ohrozovali životy a zdravie seba a ostatných, tvrdí Viktorínová.


Čítajte: ERRC: Mestá búrajú osady kvôli zákonu o odpadoch. Ide vraj o ilegálne skládky odpadu


Asi 150 ľudí vrátane viac ako 60 detí sa muselo 30. októbra 2012 vysťahovať zo svojich domovov v košických Nižných Kapustníkoch. Rómov rozviezli autobusmi do iných obcí, kde mali údajne trvalé bydlisko, píše Marek Szilvási z centra. Ako sa európske centrum ďalej odvoláva na správy z médií, najmenej 17 ľudí však skončilo v dedine Rakúsy v okrese Kežmarok, kde nielenže nemali trvalý pobyt, ale nemali tam ani žiadnych príbuzných. Údajne sa uchýlili do opustenej budovy bez vody a bez napojenia na ostatné energie.

Starosta Rakús Bystrík Václav následne nariadil, aby budovu opustili a vrátili sa do Košíc. Szilvási píše, že v súčasnosti nie je známe, kam sa títo ľudia nakoniec uchýlili. Rovnako nejasný je podľa neho osud ostatných osôb vysťahovaných z lokality Nižné Kapustníky.

Centrum ďalej kritizuje, že sa na Slovensku neuplatňuje moratórium na nútené vysťahovanie počas zimných mesiacov. "Vysťahovanie v mrazivých teplotách bez zabezpečenia dostatočného náhradného ubytovania je však v zmysle viacerých medzinárodných ľudskoprávnych zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná, absolútne neprípustné," píše Szilvási.


Diskusia(0)