Eversheds Sutherland

Železárny Hrádek dostali od českej inšpekcie pokutu 10 miliónov. Prípad bude šetriť polícia

Železiarne neďaleko Plzne zaplatia vysokú pokutu za to, že nakladali s odpadom v rozpore so zákonom.

Železárny Hrádek dostali od českej inšpekcie pokutu 10 miliónov. Prípad bude šetriť polícia

Česká inšpekcia životného prostredia totiž vykonala na jeseň v roku 2010 kontrolu plnenia podmienok integrovaného povolenia v spoločnosti Železárny Hrádek. Súčasťou povolenia bola aj recyklačná linka.

Kontrola vtedy síce nezistila nedodržiavanie podmienok povolenia, ale výsledky rozborov odpadov zo spracovania strusky, odobratých z recyklačnej linky firmy, nedopadli pre spoločnosť dobre.

Odpad z recyklácie trosky nevyhoval požiadavkám vyhlášky o podmienkach ukladania odpadov na skládky a ich využívania na povrchu terénu. Na základe toho začali inšpektori v železiarňach ďalšiu kontrolu, tentoraz podľa zákona o odpadoch. Inšpekcia zistila závažné porušenie tohto zákona a v novembri roku 2011 uložila firme pokutu viac ako 15 miliónov korún.

Z toho 13,5 milióna korún za to, že firma využívala a nakladala s odpadmi v mieste, ktoré nebolo určené ako zariadenie na zneškodňovanie alebo zhodnocovanie odpadov – konkrétne pri príprave stavby fotovoltickej elektrárne. Išlo vtedy o 46 775 ton odpadov.

Ďalších jeden a pol milióna korún pokuty dostali železiarne za to, že v roku 2009 odovzdali odpady, ktoré vznikli pri prevádzke recyklačnej linky, neoprávneným osobám. Celkom išlo o 10 407 ton odpadu.

Železiarne, ktoré patria do skupiny Z-Group valašského podnikateľa Zdeňka Zemka, sa proti rozhodnutiu odvolali. Ministerstvo životného prostredia vrátilo konanie na inšpekciu, nepozdávalo sa im zdôvodnenie výšky pokuty vzhľadom na finančnú situáciu spoločnosti. V októbri minulého roku tak inšpekcia znížila pokutu na 10 miliónov korún, po ďalšom odvolaní ju na konci januára tohto roku potvrdila. V polovici februára podala inšpekcia v tejto veci aj oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu.


Diskusia(0)