NATUR-PACK

ŠÚKL vyzbieral vlani 60 ton nespotrebovaných liekov

Najviac, až 15 ton nespotrebovaných liekov skončilo v minulom roku v lekárňach v Bratislavskom kraji.

ŠÚKL vyzbieral vlani 60 ton nespotrebovaných liekov
Wikimedia

V uplynulom roku vyzbieral Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) celkovo 60 ton nespotrebovaných liekov, ktoré obyvatelia vrátili naspäť do lekární. Najviac, až takmer 15 ton liekov zozbieral úrad v Bratislavskom kraji, najmenej, len niečo cez päť ton zase v Žilinskom kraji. Pre agentúru SITA údaje poskytla hovorkyňa ŠÚKL Valéria Pernišová. V porovnaní s rokom 2011 vyzbierali vlani o takmer 29 ton liekov menej.

Zber liekov sa vykonáva dvakrát ročne na jar a na jeseň. Povinnosť zabezpečiť likvidáciu nespotrebovaných liekov vyplýva ŠÚKL zo zákona. V uplynulom roku mal však úrad problém pre nedostatok peňazí zabezpečiť druhý, jesenný zber z lekární.

Ten sa nakoniec uskutočnil, avšak len vo vybraných prevádzkach. “Problém súvisel s nedostatkom finančných prostriedkov pridelených v rámci rozpočtu, pre ktoré sme nemohli uskutočniť celkový zber vo všetkých lekárňach,“ uviedla Pernišová.

Či sa tento stav bude opakovať aj v tomto roku, ŠÚKL nateraz povedať nevie. Situáciu budú podľa Pernišovej monitorovať a na základe množstva vyzbieraného odpadu následne riešiť v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva. S jarným zberom však už začali.

"Jarný zber sme spustili o čosi skôr ako po minulé roky už začiatkom februára, ukončený by mal byť do konca apríla,“ dodala Pernišová.


Diskusia(0)