NATUR-PACK

Výrobcovia bielej techniky podporujú legislatívny zámer nového zákona o odpadoch

Výrobcovia bielej techniky zastúpení prostredníctvom ENVIDOMU a CECED Slovakia podporujú legislatívny zámer nového zákona o odpadoch. Zástupcovia výrobcov a dovozcov to uviedli na dnešnej tlačovej konferencii.

Výrobcovia bielej techniky podporujú legislatívny zámer nového zákona o odpadoch
Podľa výrobcov obsahuje legislatívny zámer vlády k návrhu zákona o odpadoch v oblasti elektroodpadu mnoho pozitívnych zmien oproti súčasnej legislatíve. Návrh predovšetkým smeruje k harmonizácii slovenských noriem s požiadavkami Európskej únie, čím vytvára predpoklady na spravodlivú súťaž medzi všetkými subjektmi na európskom trhu, vrátane subjektov nakladajúcich s odpadmi.

Výrobcovia oceňujú snahu ministerstva zabezpečiť povinnosti výrobcov a dovozcov prostredníctvom rozšírenej zodpovednosti výrobcov a dovozcov, tak ako je to obvyklé v iných členských štátoch EÚ. „Oceňujeme, že nový zákon o odpadoch by mal jasnejšie a transparentnejšie stanoviť pravidlá vzniku a fungovania kolektívnych organizácii, o čo sa dlhodobo snažíme“, konštatuje Peter Valent, generálny riaditeľ združenia ENVIDOM, ktoré pre výrobcov zabezpečuje zber a recykláciu elektroodpadu.

Výrobcovia od ministerstva očakávajú, že spravodlivo stanoví ciele zberu a recyklácie pre všetkých výrobcov a dovozcov elektrozariadení bez ohľadu na to, či si svoje povinnosti plnia kolektívne alebo individuálne. Týkať by sa to malo aj tých výrobcov, ktorí predávajú elektrospotrebiče na území Slovenskej republiky z iných členských štátov prostredníctvom internetu.

Áno zákazu výkupu kovov od fyzických osôb

Zástupcovia výrobcov bielej techniky tiež pozitívne vnímajú aj snahu o obmedzenie výkupu kovov od fyzických osôb – nepodnikateľov.

„Už dlhodobo poukazujeme na problém neodbornej manipulácie s elektroodpadom a najmä na to, že s ním nakladajú rôzne subjekty bez nášho povolenia a súhlasu. Pritom sme za jeho zber a recykláciu ako výrobcovia jediné zodpovedné subjekty,“ uviedol Peter Fabuš, obchodný riaditeľ WHIRLPOOOL SLOVAKIA.

Problémy výrobcom a dovozcom spôsobuje to, že ukradnuté staré spotrebiče ľudia rozoberajú na súčiastky s vysokým množstvom kovov, ktoré potom predajú vo výkupniach surovín.

„Práve preto sa snažíme v legislatíve presadiť, aby výkupne surovín odoberali staré spotrebiče s obsahom nebezpečných látok len v kompletnom stave, riadne ich zaevidovali a následne odovzdali výrobcom, aby sa mohli riadne postarať o ich recykláciu,“ objasňuje snahu výrobcov Dušan Podmajerský, riaditeľ pobočky Beko Slovakia.

Free riders“ predražujú systém

Podľa výrobcov je pri samotnej tvorbe zákona nutné vhodne vyprecizovať najmä povinnosti pre výrobcov a dovozcov, ktorí predávajú Slovákom spotrebiče prostredníctvom internetových obchodov so sídlom mimo Slovenska. Práve títo tzv. „free riders“ sa podľa nich kvôli súčasným nedostatkom legislatívy vyhýbajú povinnosti financovať zber a recykláciu prostredníctvom recyklačných poplatkov. Diskriminujú tým slovenských výrobcov a dovozcov, ktorí musia platiť náklady spojené so zberom a recykláciou elektroodpadu aj z výrobkov, za ktoré internetové obchody alebo zahraniční predajcovia neodviedli recyklačné poplatky na území SR.

Zjednodušiť vydávanie povolení

Vzhľadom na zvyšujúce sa ciele zberu elektrospotrebičov združenia odporúčajú, aby sa zjednodušil systém nakladania s elektroodpadom a vydávanie povolení pre pôvodcov alebo držiteľov odpadu, napríklad obce či predajne, pre ktoré nie je nakladanie s elektroodpadom súčasťou svojej podnikateľskej činnosti a odovzdávajú elektroodpad priamo výrobcom.

Vývoz elektroodpadu na zhodnotenie

Výrobcovia tiež upozorňujú na potrebu citlivého ošetrenia problematiky vývozu ako aj dovozu elektroodpadu v novom zákone o odpadoch. Je nevyhnutné, aby sa pohyb elektroodpadu alebo „starých“ elektrospotrebičov medzi krajinami realizoval v súlade s platnými požiadavkami EÚ, jednotlivými členskými štátmi s rešpektovaním zodpovednosti výrobcov.

„Odkedy je vývoz elektroodpadu legislatívne povolený, slovenskí spracovatelia sa snažia konkurovať cenami aj technológiami spracovateľom v iných štátoch čo bolo našim cieľom dosiahnuť. Pre nás je preto naďalej výhodné spracovávať na Slovensku, čím zároveň podporujeme slovenské subjekty a zamestnanosť u nich“, vysvetľuje Peter Valent. Riešenie vidia v zosúladení zákona o odpadoch s existujúcimi technickými normami EÚ, týkajúcich sa zberu, logistiky a recyklácie starých domácich spotrebičov, napríklad normy STN EN: 50 574. Táto norma podľa nich stanovuje rovnaké, transparentné a spravodlivé podmienky pre všetky európske subjekty bez ohľadu na výkon a miesto činnosti.


Diskusia(0)