Použitý kuchynský olej možno spracovať na biozložku | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Použitý kuchynský olej možno spracovať na biozložku

Spoločnosť Slovnaft zbiera na čerpacích staniciach v rámci projektu Aj kvapka oleja sa ráta použitý kuchynský olej, ktorý je možné ďalej spracovať a použiť ako biozložku.

Použitý kuchynský olej možno spracovať na biozložku

Flickr

Spoločnosť olej zbiera na 15-tich pumpách, pričom od roku 2011 takto vyzbierala viac ako 1 500 litrov použitého oleja, agentúru SITA o tom informoval hovorca spoločnosti Anton Molnár. Rastlinný olej, bežne používaný v kuchyni pri varení, je vo vode nerozpustný a vytvára v nej vrstvy, ktorých sa ťažko zbavuje.

Jeden deciliter kuchynského oleja môže podľa jeho slov znečistiť až tisíc litrov vody. "Ľuďom, ktorým záleží na životnom prostredí, už od roku 2011 umožňujeme odovzdať použitý kuchynský olej na svojich vybraných čerpacích staniciach," poznamenal.

Použitý kuchynský olej je v súčasnosti možné odovzdať na 15 čerpacích staniciach v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, vo Zvolene, v Košiciach, Prešove a Humennom. Vhodné sú všetky druhy rastlinných olejov, ktoré zostanú po vyprážaní na panvici alebo vo fritéze, ale aj oleje, ktoré slúžia ako nálev potravín, napríklad sušených paradajok, syra, či rýb v konzerve.

Olej nesmie obsahovať zvyšky vody, potravín, ani prídavky stužených či živočíšnych tukov. Tie totiž po vychladnutí tuhnú a mohli by poškodiť vozidlo. Odporúča sa olej po vychladnutí zliať cez sitko do suchej a čistej PET fľaše a tú odovzdať obsluhe na čerpacej stanici. Sklenené obaly nie sú vhodné, pretože sa môžu pri prevoze rozbiť.

Použitý olej začne spôsobovať problémy okamžite po vyliatí do kanalizácie. Zachytáva sa v potrubí, kde saponáty odstránia len jeho vrchnú vrstvu. Na olejový film sa lepia zvyšky potravín, prípadne ďalšie nečistoty. "Vnútorný prierez potrubia sa tak zužuje a kanalizácia sa môže úplne upchať, pričom náklady na jej vyčistenie sú vysoké a počítajú sa v stovkách eur," vysvetlil Molnár. Zvyšky potravín a oleje sa začnú biologickými procesmi rozkladať. "Hnilobný zápach je nepríjemný, no závažnejšie je, že sa stáva čuchovým lákadlom pre hlodavce, ktoré môžu v systéme potrubí spôsobiť ďalšie škody,“ uviedol Roman Rabiňák, manažér spoločnosti Rest Oil, ktorá sa zaoberá recykláciou použitých olejov.

Olejový odpad má podľa neho nepriaznivý dopad aj na čistiarne odpadových vôd, kde vytvára nepriepustné vrstvy, ktoré znižujú čistiacu schopnosť mikroorganizmov v aktivačných nádržiach. "Hrozí až ich úplné odumretie a znečistená voda sa tak môže dostať do vodných tokov," doplnil.

Použitý kuchynský olej nemusí byť odpadom, ktorý zaťažuje životné prostredie. Je totiž užitočnou surovinou, ktorá môže ešte poslúžiť, napríklad ako prísada pri výrobe biozložky motorových palív. Z jedného litra oleja je možné vyrobiť až 0,9 litra biozložky. Pridávanie recyklovaného oleja do biozložky má navyše ďalší ekologický efekt.

"Biozložka sa vyrába buď s čistým rastlinným olejom alebo recyklovaným kuchynským olejom. Použitím recyklovaného oleja sa znižuje produkcia skleníkových plynov viac ako dvojnásobne," informoval hovorca spoločnosti Slovnaft.

Značky
bioodpad

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Poskytnú im virtuálne nádoby na odpad. Mesto zavádza riešenie pre drobných podnikateľov

Poskytnú im virtuálne nádoby na odpad. Mesto zavádza riešenie pre drobných podnikateľov

Podnikatelia po novom nemusia mať vlastné kontajnery na triedenie odpadu. Legálne môžu využívať tie verejné.

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.