NATUR-PACK

Michalovce chcú v lete odštartovať výstavbu novej kompostárne

Michalovskej samospráve sa po niekoľkých neúspešných pokusoch z uplynulých rokov napokon podarilo získať externé zdroje pre výstavbu novej mestskej kompostárne.

Michalovce chcú v lete odštartovať výstavbu novej kompostárne
redakcia (ilustračné)
Na základe schválenej žiadosti z decembra minulého roka dostane radnica finančný príspevok z Európskej únie a štátneho rozpočtu SR v celkovej hodnote viac ako 2 milióny eur. Projekt bude ďalej spolufinancovať sumou 107.000 eur.

Výstavbe nového Centra pre zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) na Lastomírskej ulici budú predchádzať verejné súťaže, z ktorých vzídu dodávatelia stavebných prác a technologických zariadení. Stavebné práce by mali podľa predbežných odhadov radnice odštartovať v letných mesiacoch tohto roka.

Projekt ráta s vybudovaním spomínaného centra, so zakúpením fermentačnej linky, dostavbou existujúcej haly pre manipuláciu s BRO a inštaláciou potrebných inžinierskych sietí. Z projektového rozpočtu sa bude ďalej financovať kúpa mostovej nadúrovňovej váhy, dopravníkov, nakladača a veľkého, ako aj malého traktora vrátane viacerých prídavných zariadení.

"Z finančných prostriedkov projektu bude zakúpené aj ďalšie zberové vozidlo na BRO, hákový nosič kontajnerov a tiež 25 veľkoobjemových kontajnerov na biologický odpad, ktoré budú rozmiestnené na území mesta," informovala Jana Machová z odboru informatizácie a grantov michalovskej radnice.

Nová kompostáreň by mala v budúcnosti spracovávať predovšetkým odpad v podobe trávy, lístia, konárov, kríkov a ďalších rastlinných zvyškov v odhadovanom objeme 1840 ton ročne.

Po spracovaní kompostu v aeróbnom fermentore bude v surovom stave uskladňovaný v areáli kompostárne, aby dozrel. Po dvoch mesiacoch sa pripravený kompost naloží do veľkoobjemových kontajnerov a použije na rekultiváciu zelených plôch na území mesta.


Diskusia(0)