Eversheds Sutherland

Jihlava motivuje platbami na zvýšenie triedenia komunálneho odpadu

Občania Jihlavy, ktorí triedia, budú mať nižší poplatok za zvoz komunálneho odpadu. Návrh systému motivačných platieb predstavila radnica verejnosti. Zavedenie Programu zodpovedného nakladania s odpadmi bude zastupiteľstvo definitívne schvaľovať 10. júna, program má byť spustený v júli. Úrad navrhuje, aby sa ľuďom zapojeným do programu zaviedla zľava na poplatku za komunálny odpad 65 korún. Štvorčlenná rodina by tak ušetrila 260 korún. Zľava z poplatku bude poskytnutá v roku 2015.

Jihlava motivuje platbami na zvýšenie triedenia komunálneho odpadu
redakcia (ilustračné)

Radnica navrhla tri spôsoby, ktorými ľudia môžu ušetriť. "Jednou z možností je dvakrát za pol roka priniesť na ktorýkoľvek z jihlavských zberných dvorov napríklad bioodpad, nebezpečné odpady, elektrozariadenia alebo kovy," uvádza vedúci odboru životného prostredia Katarína Ruschková.

Najprv je však potrebné zaregistrovať sa do systému na ekonomickom odbore. Na evidenciu návštev zberných dvorov má potom poslúžiť buď už zavedená Jihlavská karta, alebo "odpadová" karta, ktorú dostanú záujemcovia pri registrácii na magistráte.

Ďalšou cestou pre získanie zľavy je to, že ľudia požiadajú na odbore životného prostredia o zníženie počtu alebo objemu svojich nádob na komunálny odpad, alebo požiadajú o krátenie frekvencie ich vývozu.

Do tretice je možné zľavy dosiahnuť tým, že sa obyvatelia zapoja do systému triedenia biologicky rozložiteľného odpadu. "Túto možnosť majú zatiaľ len obyvatelia mestských častí Zborná a Pávov, kde bol tento rok v marci začal pilotný program zvozu bioodpadu. Od roku 2016 by mal byť systém dostupný v celom meste," opísala tretiu možnosť Katarína Ruschková, vedúca odboru životného prostredia v meste.

Bližšie informácie o Programe zodpovedného nakladania s odpadmi nájdete na webe www.odpadyjihlavy.cz, v sekcii Praktické informácie.

Jihlava už niekoľko rokov zaujíma k odpadom jednoznačný a zrozumiteľný postoj. V maximálnej miere je potrebné obmedziť vznik odpadu a zabezpečiť jeho recykláciu. V priemere každý obyvateľ Jihlavy vrátane novorodencov vyprodukoval v minulom roku 282 kg komunálneho odpadu, z toho sa podarilo vytriediť 82 kg, teda 29 percent. V priemere tak po každom obyvateľmi Jihlavy zostane 200 kg odpadu, ktorý končí bez využitia na skládke.

Jihlava chce dosiahnuť navýšenie percenta vytriedeného odpadu na 50 percent. "Mesto sa k tomu snaží vytvárať čo najvhodnejšie podmienky ako technicky napríklad zriaďovaním zberných dvorov a zabezpečovaním siete kontajnerových státí na separovaný odpad, tak osvetou alebo práve motivačnými platbami. Uvidíme, ako bude program fungovať, v ďalších krokoch je možné ho upravovať a vylepšovať, " uviedol námestník primátora pre životné prostredie Rudolf Chloupek.


Diskusia(0)