Dvořák Hager & Partners
REDOX
INISOFT

Ako si správne vybrať dopravník?

Premýšľate nad kúpou dopravníka a trápia vás otázky ceny, kvality, či bezplatného servisu? Tu je niekoľko rád pre výber správnej pracovnej linky.

Ako si správne vybrať dopravník?

Na čo si má klient pri výbere dopravníka dávať pozor?

Treba vychádzať z faktov či pôjde o dopravník, ktorý bude vo vnútri v hale alebo vonku, kde sú nepriaznivé podmienky počasia, aký typ materiálu bude prepravovať, či nadrozmerný, sypký alebo napr. komunálny odpad, aký typ konštrukcie bude potrebný. No najväčší dôraz je potrebné klásť na dopravníkový pás a bubon no nemenej dôležitý je motor, ložiská, stierače pásov a valčeky, ktoré by mali byť vyrobené z kvalitných materiálov.

Ktoré časti dopravníka sa najviac opotrebúvajú?

Závisí to od druhu prepravovaného materiálu a typu stierača, najčastejšie to však býva dopravníkový pás spolu s valčekmi. Nakoľko na dopravníkový pás dopadá všetok materiál a prepravuje ho ďalej opotrebúva sa ako prvý.

Do akej miery záleží na kvalite súčiastok v dopravníku?

Ak má klient jeden alebo dva dopravníky, v prípade poruchy vie klient promptnejšie zareagovať a nájsť alternatívu. Ak má klient veľkú linku s viacerými dopravníkmi, napríklad na spracovanie PET fliaš s výrobnou kapacitou niekoľkých ton za hodinu, v prípade, že by sa jeden z dopravníkov pokazil, mohol by tým vyradiť celú linku. To by sa nežiaducim spôsobom odrazilo na jeho zisku. Investícia do kvality sa vám v budúcnosti zaručene vráti.

Je výhodnejšie kúpiť lacnejší dopravník s častejšími poruchami, alebo drahší s nižšou poruchovosťou?

Závisí to od veľkosti a rozsahu aplikácie alebo linky. Ak dá klient prednosť lacnejšiemu dopravníku, musí počítať s tým, že jednotlivé súčiastky sa môžu kaziť a hrozí, že bude musieť vynaložiť ďalšie investície do opráv. V konečnom dôsledku ho teda naoko lacnejší dopravník môže vyjsť viac, ako by na začiatku stál drahší dopravník. Neoplatí sa šetriť za každú cenu.

Ponúkajú firmy bezplatný servis dopravníkov? Na akej úrovni sa pohybujú výdavky na servis?

Firmy vo všeobecnosti neponúkajú bezplatný servis. Prípadná porucha stroja spôsobená pochybením dodávateľa sa rieši formou reklamácie. V takom prípade je vždy výhodnejšie, ak servis zabezpečuje firma, ktorá dopravníky aj vyrábala, pretože montážni pracovníci dobre poznajú svoje zariadenia.

Od čoho závisí cena servisu?

Cena servisu závisí predovšetkým od rozsahu škôd a od toho sa odvíja počet ľudí potrebných na danú opravu dopravníka.

Je lepšie uprednostniť lokálneho alebo zahraničného dodávateľa?

Opäť to závisí od veľkosti a komplikovanosti linky. Určite treba zohľadniť skúsenosti dodávateľa, no pri poruche je lepšia čo najrýchlejšia reakcia dodávateľa. V prípade zahraničného partnera treba počítať s väčšími nákladmi na dopravu.

Je pre záujemcu lepšie využiť kompletný servis u jedného dodávateľa, alebo sa má radšej obrátiť na špecialistov na jednotlivé oblasti?

Bezpochyby je lepšie a ekonomicky výhodnejšie nájsť niekoho, kto poskytuje všetko pod jednou strechou, od kreslenia až po výrobu, pretože tak nedochádza k nezrovnalostiam medzi jednotlivými úsekmi. Servis projektov na kľúč je komfortným riešením, ktorý sa odzrkadlí na bezproblémovom procese a spokojnosti klienta.

Akú váhu majú referencie od známych alebo na internete?

Vždy, ak je to možné, sa oplatí ísť si pozrieť už postavené linky dodávateľa. Najlepšiu referenciu dostanete priamo od klienta.

Je vyššia cena zárukou kvality?

Za kvalitu sa platí. V tomto odbore je obzvlášť nevyhnutné dbať na kvalitu linky, pretože má bezprostredný vplyv na dosahovanie zisku spoločnosti.


Rubriku Dopravníky vám prináša spoločnosť NMH, člen Heilig Group, popredný európsky výrobca dopravníkov.


Značky
Dopravníky

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Dve významné zmeny v zákone o odpadoch pre výrobcov a dovozcov elektrozariadení

Dve významné zmeny v zákone o odpadoch pre výrobcov a dovozcov elektrozariadení

Úpravy v zákone č. 79/2015 Z. z. o odpadoch prinášajú pre výrobcov a dovozcov elektrozariadení dve dôležité zmeny.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v septembri 2018

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v septembri 2018

Prinášame vám súhrn evidenčných a ohlasovacích povinností v odpadovom hospodárstve v auguste 2018, ktoré musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník.

Pozvánka na konferenciu: ENVIROMANAGEMENT 2018

Pozvánka na konferenciu: ENVIROMANAGEMENT 2018

V poradí 9. ročník medzinárodnej odbornej konferencie na tému dlhodobo udržateľného odpadového hospodárstva sa uskutoční v dňoch 11. – 12. októbra 2018 na Štrbskom plese.