NATUR-PACK

V Alekšinciach by malo vzniknúť zariadenie na energetické zhodnotenie komunálnych odpadov

Nitrianska spoločnosť SEGNIS plánuje v obci Alekšince vybudovať energetické centrum. Má ísť o prvé zariadenie takéhoto druhu na území Nitrianskeho kraja, náklady by mali dosiahnuť 30 miliónov eur. Zámer bol predložený na posúdenie podľa zákona o EIA už v júni tohto roku, tento týždeň k nemu pribudlo stanovisko MŽP SR k rozsahu hodnotenia, v ktorom ministerstvo požaduje od investora doplniť niektoré časti projektového zámeru. Náklady na výstavbu zariadenia by mali dosiahnuť 30 miliónov eur.

V Alekšinciach by malo vzniknúť zariadenie na energetické zhodnotenie komunálnych odpadov
redakcia (ilustračné)

V areáli strediska by mali byť umiestnené dve samostatné technologické zariadenia, a to zariadenie na splyňovanie komunálneho odpadu a bioplynová stanica. Časť vyrobenej elektrickej energie zo zariadení by mala byť dodávaná do verejnej siete a časť by slúžila na pokrytie potrieb samotného centra.

Spoločnosť počíta v areáli so zhodnocovaním biologicky rozložiteľného odpadu, komunálneho odpadu, priemyselného nie nebezpečného odpadu a neinfekčného odpadu zo zdravotníckej starostlivosti, ktorý vzniká v pôsobnosti Nitrianskeho kraja.

Pre realizáciu zariadenia na zhodnocovanie komunálnych odpadov spoločnosť využije už existujúci objekt bývalého poľnohospodárskeho štátneho majetku, ku ktorému bude zrealizovaná prístavba. Na zhodnocovanie vybraných druhov odpadov  bude zariadenie využívať technológiu termického splyňovania. Získaný technický plyn bude následne súžiť na výrobu elektrickej energie. Sekundárnu tepelnú energiu stredisko spätne využije buď v procesoch termického splyňovania alebo pre prevádzku bioplynovej stanice. Celková kapacita zariadenia na zhodnocovanie komunálnych odpadov je 30 000 ton ročne.

Pre prevádzku bioplynovej stanice s celkovou ročnou kapacitou 7 000 ton bude využitá taktiež už existujúca budova umiestnená v areáli strediska. Zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu v bioplynovej stanici bude prebiehať anaeróbnym fermentačným procesom. Kogenerečná jednotka bude následne spaľovať vzniknutý bioplyn za účelom výroby elektrickej a tepelnej energie. Vedľajší produkt - digestát môže byť potom využitý na rôzne aplikácie do pôdy.

Plánovaný začiatok výstavby je v roku 2014, pričom jej ukončenie spoločnosť predpokladá najneskôr v roku 2016, kedy by mala byť spustená prevádzka strediska. Investície do výstavby by nemali presiahnuť sumu 30 miliónov €.

Pre expertov: O spoločnosti, odkazy a zdroje

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)