NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Komisia zaslala pripomienky k zákonu o odpadoch. MŽP ich vyhodnocuje

Ministerstvo životného prostredia, ktoré v septembri tohto roku zaslalo návrh nového zákona o odpadoch do Bruselu na vnútrokomunitárne pripomienkové konanie v rámci Európskej komisie, pozná reakciu Komisie. Tá začiatkom mesiaca listom informovala ministerstvo o svojich pripomienkach k návrhu zákona.

Komisia zaslala pripomienky k zákonu o odpadoch. MŽP ich vyhodnocuje

Dreamstime

Podľa našich informácií má Európska komisia výhrady k štyrom ustanoveniam návrhu zákona. Ako uvádza smernica o postupe pri poskytovaní informácií, ministerstvo by pripomienky malo brať do úvahy „v maximálnej možnej miere“. Rezort potvrdil, že sa v súčasnosti pripomienkami zaoberá. Na otázku, či zapracuje všetky výhrady Komisie do návrhu zákona o odpadoch, zatiaľ ministerstvo odpovedať nevedelo.

Európska komisia zaslala Slovenskej republike rozhodnutie, v ktorom boli aj pripomienky k návrhu zákona o odpadoch. Ministerstvo pripomienky v súčasnosti vyhodnocuje. V rozhodnutí EK uviedla, že ide o dokument, ktorý nie je určený na publikáciu, preto by jeho obsah nemal byť zverejnený. O ďalšom postupe bude rezort informovať,“ uviedol pre Odpady-portal.sk hovorca ministerstva Maroš Stano.

Komisii majú prekážať možné narušenia fungovania vnútorného trhu

Z informácií, ktoré získal denník Odpady-portal.sk, vyplýva, že Európskej komisii prekáža ustanovenie návrhu zákona o odpadoch (§ 27 odst. 21), podľa ktorého odovzdať odpady za účelom ich zhodnotenia a recyklácie do iného členského štátu EÚ alebo z iného ako členského štátu je možné iba vtedy, ak ten, kto zabezpečuje cezhraničnú prepravu alebo vývoz preukáže, že preprava alebo vývoz odpadov je v súlade s osobitným predpisom a existuje písomný doklad o tom, že ich zhodnotenia a recyklácia sa uskutoční za podmienok rovnocenných s podmienkami podľa tohto návrhu zákona. Komisia odkazuje na Nariadenie EPaR 1013/2006, podľa ktorého by malo byť zabezpečené správne fungovanie vnútorného trhu, keď námietka proti preprave vychádza z konkrétnych dôvodov, uvedených v nariadení. Zmienku o tom však dotyčný paragraf návrhu zákona neobsahuje, čo podľa Komisie znamená, že by sa tým mohlo porušovať dotyčné nariadenie.

Komisia má tiež výhrady voči § 84 odst. 6 a 7, ktorý pojednáva o oznamovacej povinnosti pre tých, ktorí vykonávajú cezhraničnú prepravu odpadov z iného členského štátu do Slovenskej republiky. Podľa Komisie ide oznamovacia povinnosť v návrhu zákona nad rámec vyššie uvedeného nariadenia, preto by tieto ustanovenia v návrhu zákona mali byť vypustené, alebo dodatočne odôvodnené.

Zmluvy s obcami

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Polopodzemné kontajnery plánujú inštalovať aj v Piešťanoch

Polopodzemné kontajnery plánujú inštalovať aj v Piešťanoch

Celkovo 250 štandardných kontajnerov na vybraných stojiskách má byť nahradených 107 nádobami zapustenými v zemi.

Microsoft chce byť do roku 2030 bez odpadovej stopy

Microsoft chce byť do roku 2030 bez odpadovej stopy

Prispieť majú recyklovateľné obaly, ale aj nové cirkulárne centrá.

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Povinnosť by mala platiť až od roku 2022, tvrdí ZMOS. Ministerstvo konštatuje, že nechce byť odkladačom termínov, ktorý slúži ako zdroj výhovoriek pred Európskou komisiou.