Eversheds Sutherland

Predstavitelia ITAS a SEWA vyzvali premiéra na stiahnutie návrhu zákona o odpadoch

Podľa predstaviteľov ITAS a SEWA je predložený návrh zákona o odpadoch natoľko nekvalitne pripravený, že prináša riziko monopolizácie systému, klientelizmu a korupcie. Preto vyzvali premiéra Roberta Fica, aby vláda vzala návrh späť a uložila predkladateľovi – ministrovi životného prostredia Petrovi Žigovi – návrh prepracovať a následne ho predložiť na opätovné prerokovanie.

Predstavitelia ITAS a SEWA vyzvali premiéra na stiahnutie návrhu zákona o odpadoch
redakcia

Ministerstvo životného prostredia predložilo nekvalitný návrh, a to napriek dvojročnej príprave, o čom svedčí viac ako 2600 predložených pripomienok v medzirezortnom pripomienkovom konaní zo strany dotknutých inštitúcií a subjektov, ako aj zásadné výhrady zo strany Európskej komisie v rámci interkomunitárneho konania. O nekvalite návrhu vypovedá aj fakt, že k vládnemu návrhu zákona aj po rok trvajúcom pripomienkovacom konaní predložili práve poslanci vládnej strany SMER viac ako 160 pozmeňovacích návrhov v rámci druhého čítania zákona v NR SR. Aj preto veríme, že premiér zváži naše argumenty a vráti návrh zákona o odpadoch na prepracovanie,“ uviedol dnes prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Mário Lelovský.

Podľa predstaviteľov ITAS a počtom členov najväčšej kolektívnej organizácie na zhodnocovanie elektroodpadov na Slovensku SEWA sú najproblematickejšími možnými dopadmi návrhu zákona monopolizácia systému a autorizácia ako možný zdroj korupcie a klientelizmu.

Pokiaľ ide o riziko monopolizácie, návrh zákona reštriktívne obciam nariaďuje, že zmluvu o nakladaní s odpadom smie mať obec uzatvorenú len s jednou špecifickou organizáciou. „Sme presvedčení, že aj v tejto oblasti by malo byť uplatnené pravidlo subsidiarity. Obce predsa majú dlhoročné skúsenosti a najlepšie vedia, s koľkými a ktorými spoločnosťami chcú pri nakladaní s obecným odpadom spolupracovať,“ povedal výkonný riaditeľ SEWA Jozef Kozák.

Priestor pre korupciu a klientelizmus zase vytvára novonavrhovaná autorizácia organizácií, ktoré by smeli s odpadom nakladať. Nahradiť by mala súčasne platnú registráciu. „V návrhu nie sú jasne definované pravidlá pre autorizáciu, a tak by výsledok procesu závisel od posúdenia úradníkov. Tým sa podľa nášho názoru vytvára rizikové prostredie pre korupciu,“ uviedol J. Kozák.

So žiadosťou o stiahnutie nekvalitného návrhu zákona o odpadoch sa obe organizácie obrátia na premiéra aj písomne.


Diskusia(0)