NATUR-PACK

Envirorezort chce minúť na čierne skládky 10 miliónov eur

Na ekologické vyčistenie nelegálnych skládok je určených 10 miliónov eur z Recyklačného fondu. Envirorezort chce pomôcť samospráve pri odstraňovaní najmä väčších a starších čiernych skládok.

Envirorezort chce minúť na čierne skládky 10 miliónov eur
Minister životného prostredia včera oznámil spustenie dotačného programu na riešenie čiernych skládok. Na Slovensku dnes je podľa rezortu približne 2500 evidovaných nelegálnych skládok a neoficiálnych môže byť až okolo 7000.

Posledný termín na predloženie žiadostí je 17. júl a čistenie skládok sa musí skončiť do konca novembra. Maximálna výška podpory pre žiadateľa je 100 tisíc eur na jedno miesto a štát financuje 95 % nákladov, zvyšok zaplatí obec. Podmienkou je, aby sa „čierna skládka“ nachádzala v jej katastri a jej existenciu potvrdil okresný úrad. Program bude spravovať Environmentálny fond.

Financovať sa bude zber, odvoz a uloženie odpadu na legálnu skládku, prípadne jeho zlikvidovanie v spaľovni. „Pokiaľ to bude možné a účelné, podporujeme aj vytriedenie využiteľného odpadu a úpravu miesta do pôvodného stavu. V jednej žiadosti je možné riešiť sanáciu viacerých miest,“ uviedol riaditeľ Environmentálneho fondu Branislav Valovič. Pri žiadostiach bude Environmentálny fond posudzovať prioritu jeho odstránenia odpadu pre lokalitu, riziká odpadu pre životné prostredie a lokalitu, spôsob odstránenia a sociálno-ekonomické kritériá regiónu (napríklad nezamestnanosť). Podrobnosti a kontakty nájdu prípadní záujemcovia na stránke Environmentálneho fondu http://www.envirofond.sk/.

Ministerstvo životného prostredia sprísnilo v novom zákone o odpadoch postihy za vytváranie nelegálnych skládok. Pre fyzické osoby je to takmer desaťnásobne až do výšky 1500 eur a pre právnické osoby sa výška pokuty v najkrajnejšom prípade vyšplhá až na 350 tisíc eur.

Desať miliónov eur získal Environmentálny fond prevedením peňazí z Recyklačného fondu. K transakcii mohlo dôjsť pre novelu zákona o odpadoch z decembra minulého roku, ktorou ministerstvo rozšírilo možnosti správnej rady využiť prostriedky od platcov do fondu aj na tento účel. Najväčšia časť prostriedkov fondu pochádza od výrobcov a dovozcov vozidiel. Povinné poplatky do fondu mali slúžiť najmä na budovanie recyklačných kapacít na spracovanie starých vozidiel a podporu ich spracovania.

Na otázku, či došlo zo strany ministerstva k rokovaniu s predstaviteľmi fondu o uvoľnení tejto dotácie, minister uviedol: „Postupovali sme tak, ako každý žiadateľ v rámci Recyklačného fondu, to znamená, predstavili sme projekt, podali žiadosť a správna rada Recyklačného fondu schválila dotáciu 10 miliónov eur pre Environmentálny fond.“


Diskusia(0)