NATUR-PACK

Rudolf Pado: 10 miliónov ako úplatok pre neporiadnych

Ministerstvo životného prostredia, opäť s veľkou slávou, po x-ty krát oznámilo, nové kolo boja s nelegálnymi skládkami odpadov.

Rudolf Pado: 10 miliónov ako úplatok pre neporiadnych
Ako vždy doposiaľ ide o mediálne zaujímavé a zároveň nesystémové riešenie, ktoré nás bude stáť 10 miliónov eur.

Platenie za plnenie zákonných povinností

Podľa platného zákona o odpadoch je obec zodpovedná za nakladanie s komunálnymi a drobnými stavebnými odpadmi.

Ak sa nezistí osoba zodpovedná za nelegálne uloženie odpadu a nepreukáže sa akýkoľvek majetkový či iný prospech z takto uloženého odpadu vlastníkovi (správcovi, nájomcovi) pozemku, je obec povinná skládku odstrániť. Opakujem: je to povinnosť obce, nie jej právo!

V právnom štáte je nemysliteľné, aby štát platil ľuďom či iným subjektom za plnenie si povinnosti, ktoré im ukladá zákon.

Mimochodom, všetky náklady spojené s odstraňovaním nelegálnych skládok odpadov môže obec premietnuť do poplatkov za odpady v nasledujúcom roku a tento fakt odkomunikovať obyvateľom.

Garantujem Vám, že v momente, v ktorom sa náklady nelegálnych skládok dotknú peňaženiek všetkých občanov obce, páchatelia prestanú byť neznámi.

Nad programom MŽP Veľké upratovanie Slovenska sa zamýšľa Rudolf Pado:

http://pado.blog.sme.sk/c/379840/10-milionov-ako-uplatok-pre-neporiadnych.html


Diskusia(0)