V Česku vznikne ďalšia linka na recykláciu solárnych panelov | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

V Česku vznikne ďalšia linka na recykláciu solárnych panelov

Zatiaľ čo recyklácia solárnych panelov bude na Slovensku povinná až podľa nového zákona o odpadoch, v Česku systém funguje už od roku 2013. V Lhote Rapotín na Blanensku by tento rok mala vzniknúť ďalšia linka na recykláciu fotovoltaických panelov, ktorá by ich mala ročne spracovať okolo 2 000 ton.

V Česku vznikne ďalšia linka na recykláciu solárnych panelov

Flickr

V pláne to má spoločnosť Bambas elektroodpady zo Skalice nad Svitavou. V Skalici nad Svitavou firma začínala v roku 2013 s kapacitou približne 1 000 ton za rok, postupne ju rozširuje na kapacitu 2 500 ton ročne. V Lhote Rapotín bude mať v priemyselnom areáli v mieste niekdajších skladov ďalšiu linku. Prácu tam získa v dvojsmennej prevádzke 12 ľudí.

Firma je podľa agentúry ČTK jednou z viac ako desiatich, ktoré sa v Česku zaoberajú likvidáciou a recykláciou vyslúžilých fotovoltických panelov.

Vyhláška o recyklácii fotovoltaických panelov v Česku vošla do platnosti v januári 2013 a nariaďuje platiť poplatok 8,50 Kč za kilogram panelu. Peniaze smerujú na špeciálny účet a v budúcnosti sa majú využiť na ekologickú likvidáciu panelov. Hlavná vlna recyklácie sa očakáva medzi rokmi 2030 a 2040.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Program konferencie ODPADY 2023 (aktualizovaný)

Program konferencie ODPADY 2023 (aktualizovaný)

Organizátor podujatia Ekos Plus pozýva na 11. ročník odbornej konferencie, ktorá sa uskutoční v júni v hoteli Holiday Inn v Žiline.

Ako správne vytriediť obaly z mlieka? Materiály sa rôznia

Ako správne vytriediť obaly z mlieka? Materiály sa rôznia

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pripomína OZV ENVI - PAK dôležitosť správneho triedenia obalov, do ktorých je mlieko balené. Ako teda správne triediť obaly od mlieka?

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v júni 2023

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v júni 2023

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v júni 2023? Prinášame vám ich prehľad.