NATUR-PACK

Vojtech Ferencz: Výrobcovia triedený zber zaplatia z vlastného

Od januára budúceho roka prechádza na nový systém odpadového hospodárstva, ktorý má odkloniť použiteľné suroviny zo skládok a opätovne ich materiálovo alebo energeticky využiť.

Vojtech Ferencz: Výrobcovia triedený zber zaplatia z vlastného
Vojtech Ferencz (foto: Odpady-portal.sk, 2014)

Základným kameňom nového systému je princíp, ktorý poveruje výrobcov a dovozcov tovarov postarať o svoj výrobok od dizajnu, uvedenia na trh až po obdobie, keď skončí v smetnom koši.

Takzvaná rozšírená zodpovednosť výrobcov funguje napríklad v Nemecku od začiatku 90. rokov. Nový zákon o odpadoch ju na Slovensku „rozširuje“ aj na komunálnu úroveň.

Výrobcovia budú plne zodpovední za odpady z obalov a neobalových výrobkov z plastu, papiera, skla a kovu, ktoré sú hlavnou zložkou komunálnych odpadov.„Budú mať povinnosť postarať sa o všetok vytriedený odpad a to na vlastné náklady,“ uviedol na konferencii Samospráva a triedený zber, ktorú zorganizovala spoločnosť ENVI-PAK, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) Vojtech Ferencz.

Téme sa venuje portál Euractiv.sk

Čítajte viac TU.


Diskusia(0)