Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Globálnemu trhu s bioplastmi predpovedajú dlhodobý rast

Globálne možno v najbližších rokoch očakávať nielen rast na trhu s bioplastmi, ale i nárast na trhu s tvrdými plastmi. Tvrdí sa to v správe, ktorú v novembri 2015 vydala spoločnosť Allied Market Research zaoberajúca sa prieskumom trhov.

Globálnemu trhu s bioplastmi predpovedajú dlhodobý rast

Foto: Fotolia

Globálny trh s bioplastmi porastie zloženou ročnou mierou rastu 14,8%. Do roku 2020 narastie tak, že na tomto trhu sa bude točiť 30 miliárd dolárov. Tvrdí to nová správa „World Bioplastics Market Opportunities and Forecast, 2014-2020,“ ktorá pojednáva o príležitostiach na svetovom trhu s bioplastmi a výhľade na najbližších päť rokov.

Bioplasty sú materiály vyrobené z rastlinných polysacharidov. K ich výrobe sa využívajú poľnohospodárske produkty (napr. kukurica, cukrová repa, sója, tabak, cukrová trstina, konope či zemiaky) a prírodné suroviny (napr. celulóza či lignín).

Prečítajte si tiež
Worldwatch Institute: Svetová produkcia plastov rastie, recyklácia stagnuje
V roku 2013 bolo vyrobených okolo 299 miliónov ton plastov, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu roku nárast o 4 %.

Využívajú sa v celom rade priemyselných odvetví v rámci tvrdých či flexibilných obalov, ale i v textile a inom spotrebnom tovare, v poľnohospodárstve a stavebníctve, ale i v elektrotechnike a elektronike. V roku 2014 bola spotreba bioplastov najvyššia v segmente tvrdých obalov a očakáva sa, že tento trend sa do roku 2020 nezmení.

Pre svoje vlastnosti (lesk, možnosť potlače či antistatické správanie) sú bioplasty vhodné pre využitie v pevných obaloch a cenená je aj ich schopnosť biologicky sa rozložiť (biodegradovateľnosť). Výskumu biodegradovateľných plastov sa dlhodobo venujú aj slovenskí vedci na Ústave polymérov SAV. Prečítajte si náš rozhovor s profesorom Chodákom.

Rastúca akceptácia biologicky rozložiteľných (biodegradovateľných) produktov a zvýšenie ich popularity u koncových užívateľov sú kľúčové faktory ovplyvňujúce rast trhu s bioplastmi.

Výroba nie je energeticky náročná a prebieha napr. premenou škrobu, ktorý je nutné vystaviť vysokým teplotám a izolovať z neho glukózu. Následne sa kvasením získava kyselina mliečna a z nej kyselina polymliečna (PLA) s vlastnosťami plastu (biopolyméry).

Kľúčové zistenia štúdie od Allied Market Research sú nasledovné:

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

Zberové spoločnosti sa sťažujú, že platby od OZV im dlhodobo nestačia na pokrytie reálnych nákladov na triedený zber odpadu.

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Vedci vytvorili super-enzým, ktorý dokáže degradovať plasty na pôvodné stavebné jednotky šesťkrát rýchlejšie ako jeho predchodca. Na recykláciu by sa mohol začať plnohodnotne používať v horizonte jedného alebo dvoch rokov.

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

Majitelia zero waste obchodu v Lamači prišli s nápadom, ako ponúknuť poctivé a kvalitné výrobky všetkým, ktorým nie je ľahostajná ochrana životného prostredia a záchrana prírody.