NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Worldwatch Institute: Svetová produkcia plastov rastie, recyklácia stagnuje

Už viac ako 50 rokov svetová produkcia plastov neustále rastie. V roku 2013 bolo vyrobených okolo 299 miliónov ton plastov, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu roku nárast o 4 %. Separovaný zber a recyklácia plastov však naďalej zaostávajú za produkciou a každý rok končia milióny ton plastov na skládkach alebo v moriach. Uvádza sa to v najnovšej správe Worldwatch Institute.

Plasty v oceánoch aj na súši

Foto: Fotolia

Svetový priemysel plastov neustále rastie, pričom tento materiál založený na ropnej báze postupne vytláča iné tradičné materiály – sklo a kovy. V súčasnej dobe každý priemerný Američan alebo Európan spotrebuje ročne okolo 100 kg plastov, pričom v Ásii je to len okolo 20 kg/osobu.

Najväčší podiel spotrebných plastov tvoria rôzne obaly. Podľa Programu OSN pre životné prostredie asi 22 až 43 % použitých plastov končí ako odpad na skládkach.

Toto plytvanie materiálom z fosílnych zdrojov zároveň zbytočne zaberá cenný objem skládok a skládkovými požiarmi znečisťuje okolité komunity. Práve materiálová recyklácia vybraných prúdov odpadových plastov alebo energetické využitie nevytriedených plastov má potenciál znížiť skládkované množstvo plastov.

Plast na spracovanie končí najmä v Číne

Avšak pomerne veľa plastového odpadu, ktorý je vyseparovaný v ekonomicky rozvinutých krajinách, sa dostáva na recykláciu do do krajín s lacnejšou pracovnou silou alebo nižšou environmentálnou reguláciou a dohľadom.

Tam je často spaľovaný na otvorených ohniskách, pričom vznikajú nebezpečne emisie, ako aj popol s obsahom škodlivých látok. Podľa štatistík väčšina plastového odpadu zo Spojených štátov ako aj z Európy a ďalších environmentálne rozvinutých krajín s oddeleným zberom rôznych plastových odpadov prúdi do Číny, ktorá príjme až 56 % z celkového množstva vyseparovaných plastov na svete.

Mnohé poznatky však naznačujú, že väčšina tohto dovezeného odpadu sa potom spracováva v malých rodinných firmách na low-tech zariadeniach pri minimálnych environmentálnych štandardoch.

Existujú tiež obavy, že nekvalitné alebo nedostatočne vyseparované plasty sa spaľujú v lokálnych kotloch na výrobu tepla alebo energie, pričom nemajú žiadne proti-emisné filtre. Znečistenie tak uniká priamo do ovzdušia.

Najväčšou skládkou plastu je oceán

Približne 10 až 20 milińov ton plastových odpadov končí každý rok v oceánoch. Tento plastový odpad zapríčiňuje významné škody jednak priamo na morských ekosystémoch, ako aj na rybolove, či turistickom ruchu. Environmentálne a sociálne náklady by však mali byť zvažované spoločne s technologickými a logistickými vlastnosťami plastov: stabilita, trvanlivosť, nízka váha, hygienická nezávadnosť.

Na jednej strane plastové obaly pomáhajú udržiavať trvanlivosť potravín, čím znižujú plytvanie s nimi, umožňujú výrobu rôznych zdravotníckych pomôcok, znižujú hmotnosť obalov a tým aj zlepšujú efektívnosť dopravy.

Na druhej strane však niektoré chemické prísady, napríklad zmäkčovadlá a retardéry horenia, spôsobujú významné environmentálne problémy pri ich recyklácií.

Správa americkej nezávislej výskumnej organizácie Worldwatch Institute preto konštatuje, že vlády by mali zvýšiť reguláciu v ponuke plastov a súkromný sektor sa viac angažovať v zbere plastov a využívaní recyklovaných plastov, znižovať svoju spotrebu plastov, zlepšovať design a vlastnosti plastových obalov tak, aby dochádzalo nižšej spotrebe a lepšiemu opakovanému využívaniu.

EÚ sa v roku 2012 zrecyklovalo len 26 % (t.j. 6,6 milióna ton) plastových odpadov, 36 % bolo energeticky využitých a až 38 % bolo uložených na skládky. USA vykázali dokonca len 9 % recykláciu z celkového objemu plastov.

Odkazy, zdroje

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Bez obalu nie je bez odpadu. Zohľadniť treba aj uhlíkovú stopu

Bez obalu nie je bez odpadu. Zohľadniť treba aj uhlíkovú stopu

To, že je nejaký produkt bez obalu, automaticky neznamená, že nevytvára odpad. Obaly, naopak, zabraňujú plytvaniu potravinami a môžu znížiť uhlíkovú stopu, tvrdí odborník Ivo Benda.

Elektroodpad z domácností. Čo o ňom viete?

Elektroodpad z domácností. Čo o ňom viete?

Ako máte nakladať s elektroodpadom? Kam s ním a aké sú vaše povinnosti?

Ceny za odpad porastú. Pocítia to peňaženky väčšiny občanov (Analýza)

Ceny za odpad porastú. Pocítia to peňaženky väčšiny občanov (Analýza)

Cena za skládkovanie sa v najbližších rokoch dotiahne na cenu za energetické zhodnocovanie odpadu, tvrdí Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.