NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Kam má smerovať s odpadmi Česko? Podľa ČAOH najprv recyklácia, potom WtE

Česká republika by mala mať do roku 2024 kapacitu na energetické využitie odpadu približne 1,4 milióna ton odpadov. Výkonný riaditeľ Českej asociácie odpadového hospodárstva Petr Havelka to uviedol v rámci svojej prednášky v stredu na konferencii Dny teplárenstva a energetiky v Hradci Králové.

Kam má smerovať s odpadmi Česko? Podľa ČAOH najprv recyklácia, potom WtE

Petr Havelka na Dňoch teplárenstva a energetiky 2016 | Foto: Odpady-portal.sk

K týmto zariadeniam na energetické zhodnocovanie odpadov počíta ministerstvo aj ďalšie zariadenia ako sú bioplynové stanice, cementárne a podobne.

Výrazný nárast výstavby kapacít týchto zariadení je v súčasnosti zaznamenaný v Poľsku, ktoré ešte stihlo využiť možnosť čerpania dotácií zo štrukturálnych fondov na niektoré z týchto zariadení. Havelka však upriamil pozornosť na to, aká bude kapacita týchto zariadení po ich dobudovaní v Poľsku nie podľa objemu, ale v prepočte na obyvateľa.

Česká republika má v súčasnosti kapacitu – spolu s Chotikovom – približne 780-790 tisíc ton komunálneho odpadu, čo znamená, že občan ČR môže energeticky zhodnotiť v priemere 75 kilogramov odpadu. „Ak Poľsko dostavia všetky rozostavané aj v súčasnosti len uvažované spaľovne, potom bude na úrovni 68,6 kilogramu na obyvateľa,“ povedal Havelka. Slovensko je v súčasnosti na úrovni 46 kilogramov na obyvateľa.

Havelka prezentoval aj potenciálne možnosti energetického zhodnocovania odpadov v Česku podľa dostupných analýz. Pri započítaní uvažovaných rozširovaní kapacít existujúcich spaľovni a cementárni a výstavbe nových zariadení na WtE by to podľa neho znamenalo, že Česko nesplní ciele EÚ v oblasti recyklácie odpadov, pretože obsahuje približne o milión ton odpadov na energetické zhodnotenie viac, než s čím počíta program odpadového hospodárstva v ČR.

Sumárne číslo by vyšlo až na 2,3 milióna ton kapacít WtE (čes. ZEVO – zariadení na energetické využitie odpadov). Havelka však považuje takýto variant za nerealistický.

Pri reálnejšom odhade môže Česko uvažovať o rozširovaní kapacít v Prahe – Malešiciach a v Brne, kde uvažujú o výstavbe nových kotlov. V oboch prípadoch možno totiž predpokladať, že by prešli procesom EIA, ako aj súhlasom verejnosti. „V takomto prípade by kapacita českých spaľovni a cementárni mohla dosiahnuť 1,4 milióna ton odpadu,“ objasnil Havelka.

K ním však navrhuje pripočítať aj lokálne energetické zdroje, ktoré tiež chcú energetický využívať odpad.

Tie majú záujem využívať napríklad odpady upravené na tuhé alternatívne palivo, tzv. TAP. Odhaduje sa, že realisticky potenciál jeho využitia v Česku je približne 300 tisíc ton za rok, teoreticky však môže byť až viac ako pol milióna ton.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.