NATUR-PACK

Ministerstvo chce novelizovať zákon o obmedzení používania nebezpečných látok v EEZ

Ministerstvo životného prostredia predložilo 10. mája do pripomienkového konania návrha novely zákona č. 346/2013 Z. z. o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických zariadeniach a elektronických zariadeniach.

Ministerstvo chce novelizovať zákon o obmedzení používania nebezpečných látok v EEZ
Foto: Fotolia

Návrh predkladá ministerstvo na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 517 zo 16. septembra 2015. Ide o prvú novelu zákona č. 346/2013 Z. z. a zabezpečuje úplnú transpozíciu delegovanej smernice Komisie (EÚ) 2015/863 z 31.marca 2015, pokiaľ ide o zoznam obmedzovaných látok.

Cieľom novely je rozšíriť zoznam nebezpečných látok o štyri nebezpečné látky, ktorých používanie v elektrických a elektronických zariadeniach môže spôsobovať pri spracovaní elektroodpadov z týchto elektrozariadení ohrozenie zdravia pracovníkov a aj ohrozenie životného prostredia.

Doplnené nebezpečné látky bis(2-etylhexyl)-ftalát (DEHP), benzyl-butyl-ftalát (BBP), dibutyl-ftalát (DBP) a diizobutyl-ftalát (DIBP) sú látky vzbudzujúce veľmi veľké obavy, keďže môžu mať počas postupov nakladania s odpadom z elektrických zariadení a elektronických zariadení negatívny vplyv na recykláciu, ako aj na ľudské zdravie a životné prostredie,“ konštatuje v dôvodovej správe ministerstvo.

Stiahnite si

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
Značky
legislatíva

Diskusia(0)