Eversheds Sutherland

Michal Sebíň pre Euractiv.sk: Skládka je najhoršia možnosť

Keby neboli dotácie, nikto by nezbieral možno ani PET fľaše, hovorí o biznise s očakávaným ročným obratom 30 miliónov eur riaditeľ NATUR-PACKu Michal Sebíň.

Michal Sebíň pre Euractiv.sk: Skládka je najhoršia možnosť

Kúpim si plastovú fľašu minerálky. Minerálku vypijem a fľašu vyhodím do triedeného zberu. Čo sa s ňou deje a kto za to platí?

Z nášho pohľadu je dôležitejšie, čo sa deje ešte pred tým, než ju vypijete. Systém organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV), medzi ktoré patrí aj NATUR-PACK, je postavený na financovaní triedeného zberu zo strany výrobcov.

Minerálku niekto vyrobil a naplnil ju do PET fľaše. Tento subjekt zaplatí za každé kilo použitého obalu zaplatí recyklačný poplatok do OZV.

Z poplatkov, ktoré vyberieme, financujeme triedený zber v mestách a obciach. Zberové spoločnosti, ktoré ho realizujú, si tak kryjú náklady na pohonné hmoty, manipuláciu s nádobami, dotriedenie a tak ďalej.

Keď sa vrátim k vašej otázke, my sme tu na to, aby zberové spoločnosti mali dostatok peňazí, aby mohli blízko pri vás postaviť žltý kontajner. Doňho fľašu z minerálky vyhodíte, zberová spoločnosť ju odvezie do recyklačnej firmy.

Vtedy tie náklady preplatíme. Ak ju odvezie na skládku, peniaze od nás nedostane.

Čítajte ďalej TU.


Diskusia(0)