NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Roboty nahradia ľudí aj pri triedení odpadu. Zatiaľ je to nerentabilné

Roboty sú súčasťou života ľudstva už niekoľko desaťročí. No ich doterajšia pôsobnosť bola limitovaná najmä na špeciálne úkony v rámci priemyselných tovární, prípadne na miesta s obmedzeným prístupom človeka.

Roboty nahradia ľudí aj pri triedení odpadu. Zatiaľ je to nerentabilné

Sadako

Predstavovali akési umelé výtvory z kovu, ktoré vykonávali veľmi rýchlym a presným spôsobom jednoduché činnosti. Toto je však už minulosť.

Rozvoj umelej inteligencie umožňuje robotom vykonávať aj zložitejšie úlohy v náročnejšom prostredí, napríklad pri triedení odpadu.

Španielsky start-up Sadako vyvíja robotov s názvom Wall-B, ktorí triedia odpad namiesto ľudí. Túto zručnosť stroje rozvíjajú vďaka softvéru umelej inteligencie (učiace sa stroje).

Ten umožňuje kamerám zosnímať bežiaci pás so zmiešaným odpadom, nájsť napríklad plastové fľaše, odobrať a recyklovať ich.

Táto technológia vyžaduje veľa výpočtovej energie, preto využíva cloudové riešenie a grafické procesory Nvidia. Aj z toho dôvodu sa start-up Sadako, založený v roku 2012 v Barcelone, dostal do súťaže začínajúcich firiem organizovanej spoločnosťou Nvidia, a vyhral ju v konkurencii ďalších jedenástich uchádzačov.

Komerčnému využitiu robotov zatiaľ bráni najmä ich cena. Hoci samotný stroj stojí 30-tisíc dolárov, niekoľko násobne vyššou položkou sú náklady na vývoj softvéru umelej inteligencie, čím sa celková cena dostáva na vyše 100-tisíc dolárov za kus.

Pre zakladateľa start-upu Eugenia Garnicu je preto zníženie nákladov primárnym cieľom, aby si prevádzkovatelia zariadení na triedenie komunálneho odpadu mohli dovoliť investovať do tejto technológie.

Optické triedenie odpadu sa síce používa už nejakú dobu, ale je založené iba na základnom spracovaní obrazu a vyžaduje ľudský zásah. Použitie UI a učenlivých strojov môže tento proces zjednodušiť, no zatiaľ sa nová technológia komerčne neuplatnila.

Ale E. Garnica je optimistom: “Učenie sa od strojov v oblasti odpadov je náročné. Mnohí ľudia nám tvrdili, že je to nemožné.” Podľa neho sa zatiaľ predali tri kusy robotov, ktorých ekonomická doba návratnosti je vraj menej ako 16 mesiacov a badať záujem na trhu s celkovým potenciálom 3 miliardy dolárov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v decembri 2023

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v decembri 2023

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v decembri 2023? Prinášame tradičný mesačný prehľad.

Pozvánka na školenie: Úvod do evidencie odpadov pre pôvodcu odpadu

Pozvánka na školenie: Úvod do evidencie odpadov pre pôvodcu odpadu

Spoločnosť Inisoft pozýva záujemcov na online školenie určené pre pracovníkov spoločností, ktorí sú pôvodcami odpadov a sú zodpovední za nakladanie s odpadmi.

Pozvánka na konferenciu: APEL 2023 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy (aktualizovaná)

Pozvánka na konferenciu: APEL 2023 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy (aktualizovaná)

Spoločnosť EKOS PLUS pozýva na 7. ročník konferencie, ktorá je spojená s workshopom k novej stavebnej legislatíve.