Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Eurofondy na zberné dvory mala získať zločinecká skupina s prepojením na MŽP SR

Podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová a predseda SaS Richard Sulík dnes informovali o podozreniach v súvislosti s tunelovaním eurofondov. Firma s pochybným pozadím dostala štedré dotácie na štyri zberné dvory a autovrakovisko, ktoré sú dnes podľa Nicholsonovej zistení prázdne.

Eurofondy na zberné dvory mala získať zločinecká skupina s prepojením na MŽP SR

Foto: NR SR

"Domnievame sa, že v tomto prípade ide o odhalenie organizovanej zločineckej skupiny, ktorá je napojená fondy Európskej únie pod Ministerstvom životného prostredia cez predražené projekty," zhrnula svoje zistenia podpredsedníčka parlamentu za SaS. Svoj vplyv na ministerstve mala skupina využívať za ministrovania bývalého šéfa envirorezortu Petra Žigu ako i jeho predchodcu.

Zberné dvory nie sú využívané

Celý scenár, ako mali byť tunelované fondy pod MŽP SR, podľa nej pripomína scenár tunelovania Európskeho sociálneho fondu cez takzvané sociálne podniky prvej Ficovej vlády.

V prípade, na ktorý dnes upozornila, ide o 250% predražené projekty na zberné dvory v štyroch obciach na východnom Slovensku.

Konkrétne malo ísť o zberné dvory v Jakovciach, Krásnohorskom Podhradí, Drienovci, Veľkom Folkmári, kde boli za podozrivých okolností čerpané milióny eur na zariadenia, ktoré sú dnes prázdne. Piatou lokalitou je autovrakovisko v Prakovciach.   

"Máme podozrenie, že vo všetkých prípadoch došlo k manipuláciám vo verejných obstarávaniach tak, aby zvíťazila vždy rovnaká firma. A tou firmou je firma VAMAX-X," povedala Nicholsonová. Okrem toho vo všetkých projektoch organizovala verejné obstarávanie podľa Lucie Nicholsonvej tá istá firma - EURO-recykling, s.r.o.

O výsledkoch verejných obstarávaní sme informovali krátko po zverejnení ich výsledkov v minulom roku.

Konateľom je trestne stíhaný Radovan Varga

"Firma VAMAX-X je pomerne zaujímavá, pretože jej riaditeľom a spolumajiteľom Radovan Varga, ktorý bol počas medializovaného prípadu na jeseň 2013 vzatý do väzby. Je trestne stíhaný za objednávku vraždy Mariána K., ktorý si uňho odložil 400 000eur a žiadal ich naspäť," upozorňuje na pozadie firmy Nicholsonová. Tieto peniaze podľa nej získali vďaka podvodom so železným šrotom.

Radovan Varga je okrem toho stíhaný aj za ďalší trestný čin, kedy mal štát ukrátiť o 200 miliónov korún. Malo ísť ako o vratky DPH, tak aj o krátenie samotnej dane.

"Zaujímavé je, že 17. októbra bol pán Varga vzatý do väzby za daňový podvod a objednávku vraždy, a pritom ministerstvo životného prostredia pod vedením pána Žigu s ním aj naďalej podpisovalo zmluvy na spomínané projekty a firma VAMAX-X naďalej fakturovala ministerstvu životného prostredia a žiadala o nenávratný finančný prostriedok z európskych fondov pod MŽP SR," uviedla Nicholsonová na tlačovej konferencii.

Firma mala ešte v roku 2014 predostrieť ministerstvu dve faktúry v celkovej úhrnnej výške viac než 400-tisíc eur. Nikto na ministerstve životného prostredia s tým problém nemal.

Niekoľkonásobne predražené technológie

Verejné obstarávania podľa Nicholsonovej museli byť zmanipulované, pretože firma VAMAX-X v danom čase - v rokoch 2013, 2014, 2015 - nezamestnávala nijakých zamestnancov a v marci 2015 išla napriek tomu, že neustále fakturovala MŽP SR, do krachu. V rokoch, kedy mala vďaka eurofondom získať stovky tisíc eur, bola neustále v červených číslach.

Podozrivé je podľa podpredsedníčky NR SR už to, že päť obcí, pri ktorých sa hovorí o podozreniach, spolupracovali na verejnom obstarávaní s tou istou firmou. Vo všetkých štyroch prípadoch zberných dvorov mala byť cena navyše výrazne nadhodnotená.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vláda uvažovala o zrušení povinnosti reportovať štatistiky o obaloch. Hrozí koniec triedeného zberu?

Vláda uvažovala o zrušení povinnosti reportovať štatistiky o obaloch. Hrozí koniec triedeného zberu?

Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve adresovala list ministrovi životného prostredia a navrhuje viacero opatrení.

Odpadové hospodárstvo začína byť v súvislosti s nákazou COVID-19 kľúčovou témou

Odpadové hospodárstvo začína byť v súvislosti s nákazou COVID-19 kľúčovou témou

Opatrenia zavádzané na Slovensku zastavili alebo obmedzili prevádzku mnohých odvetví či firiem. Najviac vyťaženými a kľúčovými sa naopak stali zdravotníctvo, potravinárstvo či farmaceutický priemysel.

Japonská dedina funguje takmer bez odpadu, separujú do štyridsiatich piatich kategórií

Japonská dedina funguje takmer bez odpadu, separujú do štyridsiatich piatich kategórií

Odpad triedia samotní občania podľa prísnych kritérií. Do spaľovne v najbližšom meste posielajú iba nevyhnutné zvyšky, ostatné druhy odpadu kompostujú alebo recyklujú.