Spoluzakladateľ Tesly ekologizuje smetiarske autá | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Spoluzakladateľ Tesly ekologizuje smetiarske autá

Väčšina smetiarskych vozidiel, zabezpečujúcich odvoz komunálneho odpadu, veľa spoločného s ekologickým prístupom nemá. Okrem vysokej spotreby nafty vypúšťajú do ovzdušia aj 20-násobne viac uhlíkových emisií ako priemerná domácnosť, nehovoriac o rannom hluku a nie príjemnom budení obyvateľov ulíc.

Spoluzakladateľ Tesly ekologizuje smetiarske autá

Jedným z alternatívnych spôsobov ako zeefektívniť prevádzku je ich elektrifikácia. “Do piatich rokov sa budú používať už iba elektrické smetiarske autá. Nikto nebude kupovať vozidlá s naftovým motorom,” mieni Ian Wright, spoluzakladateľ Tesla Motors a v súčasnosti šéf spoločnosti Wrightspeed, ktorá vyvíja aj kombinované elektricko-spaľovacie motory.

Takéto autá sa vyznačujú nízkymi emisiami a efektívnejšou spotrebou paliva ako naftové alebo plynové vozidlá. Technológia je založená na menšej turbíne poháňanej zemným plynom, ktorá dobíja elektrické batérie. Toto dobíjanie za chodu motoru trvá asi pol hodinu.

Náklady na spotrebu paliva týmto môžu klesnúť o polovicu a dochádza aj k menšiemu opotrebovaniu motora. Takáto úprava však nie je lacný špás a záujemca si priplatí 150-tisíc dolárov, čo je spodná hranica ceny tradičných nákladiakov. Návratnosť tejto investície však nie je úplne najhoršia, a trvá najmenej tri roky, aby úspory z takejto úpravy pokryli počiatočné náklady.

Wrightspeed musí znížiť tieto vysoké náklady na dostupnú úroveň. Ak to dokážu, budú mať skvelý produkt,” nazdáva sa Sam Jaffee, riaditeľ Cairn Energy Research Advisors. Spoločnosť má už teraz dohodnuté zákazky na dodávku elektrických autobusov na Nový Zéland, elektrické podvozky pre nákladné autá americkej spoločnosti FedEx, či firmy zabezpečujúce odvoz odpadu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Skúmajú ako kuchynský odpad zbaviť zápachu

Skúmajú ako kuchynský odpad zbaviť zápachu

Spotrebitelia považujú za najväčšiu bariéru zberu potravinového odpadu nedostatok kontajnerov, zápach, prítomnosť hlodavcov a hmyzu, vyplýva z prieskumu.

Obciam znovu stúpnu náklady, občanom poplatky. ZMOS kritizuje nový návrh ministerstva

Obciam znovu stúpnu náklady, občanom poplatky. ZMOS kritizuje nový návrh ministerstva

Samosprávam sa nepozdáva ani sprísnenie podmienok pre získanie príspevku z Envirofondu. ZMOS varuje, že to obce demotivuje triediť odpad.

Veľká novembrová obalová revolúcia. Európska komisia predstavila prísne regulácie pre obaly

Veľká novembrová obalová revolúcia. Európska komisia predstavila prísne regulácie pre obaly

Komisia dnes navrhla nové celoeurópske pravidlá týkajúce sa obalov.