Eversheds Sutherland

ENVIRO 2016 prvýkrát

Pod veľkolepými štítmi beskydských hôr sa v septembri konala jedinečná konferencia, ktorá umožnila stretnutie odborníkov a inštitúcií z Česka a Slovenska nad aktuálnou problematikou životného prostredia oboch krajín.

ENVIRO 2016 prvýkrát
Foto: Pavel Mohrmann

Environmentálna konferencia ENVIRO 2016 spojila agentúry a inšpekcie životného prostredia, úradníkov z ministerstiev a mnoho výnimočných odborníkov zaoberajúcich sa problematikou životného prostredia z oboch krajín.

Konferencia tohto formátu tu ešte nebola. Organizátori sami uviedli, že na Slovensku organizujú konferencie už šesť rokov, ale väčšinou so zameraním na odpady.

Plánom bolo porovnanie situácie v Čechách a na Slovensku. Samotný nápad vzišiel z hláv ľudí z inšpekcií a ministerstiev, ktorí mali záujem o československú konferenciu.

"Chceli sme si porovnať, čo sa rieši s Európskou komisiou, vývoj legislatívy na Slovensku a v Českej republike. Pozrieť sa na to, čo musíme opraviť a aké máme problémy s implementovaním európskej legislatívy," uvádza Vincent Šušol zo spoločnosti EKOS PLUS, ktorá bola organizátorom konferencie, a dodáva: "V minulosti sme boli jednou krajinou, teda toho máme veľa spoločného a v rámci EÚ musíme riešiť to isté."

Záujem bol aj o stretnutie na neformálnej úrovni. Organizátori ponúkli v popoludňajších hodinách bohatý kultúrny program. Na výber bolo z návštevy minipivovaru, relaxcentra alebo prechádzky na kolobežkách. Večer, pri posedení so živou hudbou, panovala priateľská atmosféra, kde sa návštevníci mohli pobaviť a lepšie spoznať.

Tohtoročný ročník konferencie bol prvý, ale iste nie posledný. "Radi by sme z tejto konferencie vytvorili tradíciu a dostali sa do širšieho povedomia. Máme určite v pláne konferenciu budúci rok zopakovať, ak zaznamenáme kladnú odozvu. Tento rok bol prvý, druhý ročník by mohol byť väčší a konať sa v iných priestoroch. Miesto konania by sa malo striedať, jeden rok v Čechách, ďalšie na Slovensku," hovorí Vincent Šušol.

Ako vyzeralo ENVIRO z hľadiska odborného obsahu?

V programe konferencie bola zahrnutá oblasť odpadov, problematika ovzdušia, integrovanej prevencie a hovorilo sa aj o najlepších dostupných technikách či BREF dokumentoch.

Marián Strýček z odboru odpadového hospodárstva MŽP SR predložil podobu odpadového balíčka pre Slovenskú republiku. Uviedol, že hlavným cieľom je odklon od skládkovania a zvýšenie miery materiálového zhodnocovania komunálnych odpadov.

Novinkami sú definície vyvolávajúce dlhé diskusie a ich revízia (kŕmne suroviny, komunálny odpad, stavebný odpad, biologicky rozložiteľný odpad, materiálové zhodnotenie, rozšírenie zodpovednosti výrobcov atď ..).

V akčnom pláne pre prechod na obehovú ekonomiku sa kladie dôraz na lepšie opraviteľné produkty, dlhšiu životnosť výrobkov (možnosť reuse). Dôležitá je zmena myslenia, ako politikov tak i občanov.

"Nie je to len otázka MŽP, ale otázka spolupráce niekoľkých ministerstiev. Jedným z pilierov je ekodizajn, ďalej musí byť zavedené ekonomické nástroje a podpora legislatívy," povedal Marián Strýček.

Jan Maršák z českého MŽP predstavil novo pripravovanú legislatívu, na ktorú české ministerstvo v súčasnosti pracuje.

Zo slovenského MŽP bola prítomná Eleonóra Šuplatová, riaditeľka odboru odpadového hospodárstva.

Po odpadovom bloku prišlo na rad ovzdušie, k otázke jeho ochrany prehovoril Kurt Dědič z MŽP ČR. Z ostravského zdravotného ústavu prišla Lucie Hellebrandová, aby účastníkom identifikovala pôvodcu znečistenia ovzdušia v Moravskosliezskom kraji.

Po pauze na obed tému presunulo k integrovanej prevencii. Prednáškou prispel Marek Bruštík, Katarína Jankovičová a Jiří Krčmář.

Druhý deň konferencie pokračoval na tému BREF a uplatňovanie BAT. Jan Slavík predstavil prácu MŽP ČR v oblasti ovzdušia. Za slovenskú inšpekciu vystúpil Peter Šimurka, za českú potom Radomír Štěrba.

Ich prednášky mali ukázať poslucháčom skúsenosti z praxe a venujeme im samostatný priestor v ďalších článkoch.


Diskusia(0)