Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ako na Evidenčný list odpadu? Poradíme vám pár tipov

Vyhláška MŽP č. 366/2015 o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti spôsobuje častokrát problémy pri vypĺňaní Evidenčného listu odpadov.

Ako na Evidenčný list odpadu? Poradíme vám pár tipov

Foto: Fotolia

  • Spravodajstvo |  26.02.2017 |  Radovan Kazda, Tomáš Schabjuk

Pôvodcovia odpadov sú vystavení dileme, ako s niektorými situáciami naložiť.

Evidencia odpadov sa vedie na Evidenčnom liste odpadov, ktorý je uvedený v Prílohe č. 1. Na niektoré otázky sme sa v spolupráci so spoločnosťou Odpadový hospodár spýtali ministerstva životného prostredia, ktoré na ne ochotne odpovedalo.

Ako zapisovať vznik a nakladanie s odpadmi?

Do Evidenčného listu odpadu sa v stĺpci 3 zapisujú údaje o vzniku/príjme odpadu a o nakladaní s ním. Ak ide o jednorazový vznik odpadu, tak sa údaje zapisujú priebežne tak, ako vznikajú.

Ako však postupovať v prípade, že odpad vznikne u pôvodcu odpadov v ten istý deň, ako sa s ním ďalej nakladá, to znamená, že odvezie sa napríklad na skládku odpadov? Ako sa má zaevidovať takáto situácia? Na výber sú totiž dve možnosti:

1. spôsob: Do jedného riadku sa zapíše vznik aj nakladanie.

evidenčný list odpadu

2. spôsob: Do prvého riadku sa zapíše vznik a do druhého riadku nakladanie.

evidenčný list odpadu

Ministerstvo sa prikláňa k druhej možnosti.

Evidenčný list odpadu sleduje toky jednotlivých odpadov pre každý kód činnosti a druh odpadu. Keďže slúži pre držiteľa odpadov, obchodníka a sprostredkovateľa ako podklad pre vypracovanie ohlásenia o vzniku odpadu a nakladaní s ním a zároveň ako podklad na preukázanie dodržiavania povinností pre kontrolné orgány, je z uvedených spôsobov prehľadnejší a jednoznačnejší spôsob zapisovania údajov v možnosti B,“ uviedol pre Odpady-portal.sk v mene ministerstva hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

Čo však v situácii, keď zapisujete údaje viackrát v mesiaci?

Ak odpad vzniká alebo sa s ním nakladá (napr. v zariadení na zhodnocovanie, zneškodňovanie, zber, či výkup odpadov) kontinuálne za určité časové obdobie (napr. za smenu, alebo za mesiac), jeho množstvo sa zapisuje súhrnne, minimálne však raz za mesiac.

V prípadovej situácii u pôvodcu odpadov vznikal odpad v jeden mesiac kontinuálne a odovzdal ho na ďalšie nakladanie s ním napríklad trikrát, preto by ho chcel zapísať ako tri samostatné odvozy (minimum je jeden krát za mesiac).

Ktorú variantu si má zvoliť teraz? Je možné každý z týchto troch vývozov zapísať prvým spôsobom, teda do jedného riadku, alebo ho musí zapísať druhým spôsobom, teda do dvoch riadkov?

Aj v tomto prípade sa ministerstvo prikláňa k druhej možnosti.

Ako sme uviedli v odpovedi na prvú otázku, prehľadnejší a jednoznačnejší spôsob zapisovania údajov je v druhej možnosti,“ vysvetľuje Ferenčák.

Ministerstvo životného prostredia však zároveň pripúšťa ako správny zápis aj v tvare ako je uvedený v prvom spôsobe. Tento zápis sa totiž v praxi používa, je z neho jednoznačne vidieť aj vznik a nakladanie s odpadom a navyše nespôsobuje administratívne zdržanie, vzhľadom k tomu, že je zápis vyhotovený len v jednom riadku.

"Keďže vyhláška MŽP SR o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v spôsobe vypĺňania spomínaného tlačiva neustanovuje konkrétnu formu zápisu po riadkoch, ministerstvo akceptuje aj použitie možnosti číslo 1," pokračuje Ferenčák.

A čo s dátumom?

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. Zuzana Balková27.02.2017 (20:29)
    Dobrý deň, doplním len krátku úvahu k téme.... Pri vypĺňaní "spätného zberu", tak ako je uvedené v stanovisku - sa má použiť kód "V", ktorý sa podľa Vyhlášky 366/2015 Z.z., návodu na vypĺňanie evidencie a ohlásenia vzťahuje k činnosti viazanej na rozhodnutie o zbere; pre distribútora sa podľa zákona nevyžaduje povinnosť mať rozhodnutie na spätný zber vyhradených prúdov odpadov, len ak vykonáva ZBER od iných držiteľov, ktorým musí vystaviť potvrdenie o odbere odpadu podľa § 9 ods. 3 Vyhlášky č.371/2015 Z.z.. Na spätný zber automobilových batérií sa viaže dokonca spresnenie v definícii odovzdať použité automobilové batérie iba z motorového vozidla nevyužívaného na komerčné účely vo vlastníctve fyzickej osoby, čo si pre vedenie evidencie pre pôvodcu (PO, FO podnikateľa) a stanovisko hovorcu MŽP odporuje, nakoľko PO/FO podnikateľ, ktorý používa vozidlo na komerčné účely nemôže odovzdať odpad distribútorovi, lebo nie je osobou oprávnenou nakladať s odpadom v zmysle zákona (§14 ods.1, písm. e)) a občan nemusí viesť evidenciu... ..."pomôcka" ? :-)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Zariadenie na spracovanie zeleného aj kuchynského bioodpadu bude využívať združenie obcí v regióne.

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

X
X
X
X