NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako na Evidenčný list odpadu? Poradíme vám pár tipov

Vyhláška MŽP č. 366/2015 o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti spôsobuje častokrát problémy pri vypĺňaní Evidenčného listu odpadov.

Ako na Evidenčný list odpadu? Poradíme vám pár tipov

Foto: Fotolia

Pôvodcovia odpadov sú vystavení dileme, ako s niektorými situáciami naložiť.

Evidencia odpadov sa vedie na Evidenčnom liste odpadov, ktorý je uvedený v Prílohe č. 1. Na niektoré otázky sme sa v spolupráci so spoločnosťou Odpadový hospodár spýtali ministerstva životného prostredia, ktoré na ne ochotne odpovedalo.

Ako zapisovať vznik a nakladanie s odpadmi?

Do Evidenčného listu odpadu sa v stĺpci 3 zapisujú údaje o vzniku/príjme odpadu a o nakladaní s ním. Ak ide o jednorazový vznik odpadu, tak sa údaje zapisujú priebežne tak, ako vznikajú.

Ako však postupovať v prípade, že odpad vznikne u pôvodcu odpadov v ten istý deň, ako sa s ním ďalej nakladá, to znamená, že odvezie sa napríklad na skládku odpadov? Ako sa má zaevidovať takáto situácia? Na výber sú totiž dve možnosti:

1. spôsob: Do jedného riadku sa zapíše vznik aj nakladanie.

evidenčný list odpadu

2. spôsob: Do prvého riadku sa zapíše vznik a do druhého riadku nakladanie.

evidenčný list odpadu

Ministerstvo sa prikláňa k druhej možnosti.

Evidenčný list odpadu sleduje toky jednotlivých odpadov pre každý kód činnosti a druh odpadu. Keďže slúži pre držiteľa odpadov, obchodníka a sprostredkovateľa ako podklad pre vypracovanie ohlásenia o vzniku odpadu a nakladaní s ním a zároveň ako podklad na preukázanie dodržiavania povinností pre kontrolné orgány, je z uvedených spôsobov prehľadnejší a jednoznačnejší spôsob zapisovania údajov v možnosti B,“ uviedol pre Odpady-portal.sk v mene ministerstva hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

Čo však v situácii, keď zapisujete údaje viackrát v mesiaci?

Ak odpad vzniká alebo sa s ním nakladá (napr. v zariadení na zhodnocovanie, zneškodňovanie, zber, či výkup odpadov) kontinuálne za určité časové obdobie (napr. za smenu, alebo za mesiac), jeho množstvo sa zapisuje súhrnne, minimálne však raz za mesiac.

V prípadovej situácii u pôvodcu odpadov vznikal odpad v jeden mesiac kontinuálne a odovzdal ho na ďalšie nakladanie s ním napríklad trikrát, preto by ho chcel zapísať ako tri samostatné odvozy (minimum je jeden krát za mesiac).

Ktorú variantu si má zvoliť teraz? Je možné každý z týchto troch vývozov zapísať prvým spôsobom, teda do jedného riadku, alebo ho musí zapísať druhým spôsobom, teda do dvoch riadkov?

Aj v tomto prípade sa ministerstvo prikláňa k druhej možnosti.

Ako sme uviedli v odpovedi na prvú otázku, prehľadnejší a jednoznačnejší spôsob zapisovania údajov je v druhej možnosti,“ vysvetľuje Ferenčák.

Ministerstvo životného prostredia však zároveň pripúšťa ako správny zápis aj v tvare ako je uvedený v prvom spôsobe. Tento zápis sa totiž v praxi používa, je z neho jednoznačne vidieť aj vznik a nakladanie s odpadom a navyše nespôsobuje administratívne zdržanie, vzhľadom k tomu, že je zápis vyhotovený len v jednom riadku.

"Keďže vyhláška MŽP SR o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v spôsobe vypĺňania spomínaného tlačiva neustanovuje konkrétnu formu zápisu po riadkoch, ministerstvo akceptuje aj použitie možnosti číslo 1," pokračuje Ferenčák.

A čo s dátumom?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

  1. Zuzana Balková27.02.2017 (20:29)
    Dobrý deň, doplním len krátku úvahu k téme.... Pri vypĺňaní "spätného zberu", tak ako je uvedené v stanovisku - sa má použiť kód "V", ktorý sa podľa Vyhlášky 366/2015 Z.z., návodu na vypĺňanie evidencie a ohlásenia vzťahuje k činnosti viazanej na rozhodnutie o zbere; pre distribútora sa podľa zákona nevyžaduje povinnosť mať rozhodnutie na spätný zber vyhradených prúdov odpadov, len ak vykonáva ZBER od iných držiteľov, ktorým musí vystaviť potvrdenie o odbere odpadu podľa § 9 ods. 3 Vyhlášky č.371/2015 Z.z.. Na spätný zber automobilových batérií sa viaže dokonca spresnenie v definícii odovzdať použité automobilové batérie iba z motorového vozidla nevyužívaného na komerčné účely vo vlastníctve fyzickej osoby, čo si pre vedenie evidencie pre pôvodcu (PO, FO podnikateľa) a stanovisko hovorcu MŽP odporuje, nakoľko PO/FO podnikateľ, ktorý používa vozidlo na komerčné účely nemôže odovzdať odpad distribútorovi, lebo nie je osobou oprávnenou nakladať s odpadom v zmysle zákona (§14 ods.1, písm. e)) a občan nemusí viesť evidenciu... ..."pomôcka" ? :-)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Odpadovú legislatívu čakajú zmeny. Výrobcov trvanlivejších výrobkov majú zvýhodniť

Odpadovú legislatívu čakajú zmeny. Výrobcov trvanlivejších výrobkov majú zvýhodniť

Nové definície, vyššie recyklačné ciele či povinný triedený zber textilu. Hlavná štátna radkyňa Odboru odpadového hospodárstva MŽP SR, Veronika Václavková, objasňuje ako sa Slovenska dotknú nové smernice EÚ v rámci tzv. odpadového balíčka.

Aké sú zákonné povinnosti pri výkupe a zbere odpadu?

Aké sú zákonné povinnosti pri výkupe a zbere odpadu?

Katarína Liebscherová vysvetľuje, prečo v prípade výkupu odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov nie je potrebné mať uzatvorenú zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov.

Komunálny odpad je v centre pozornosti, no väčšina odpadu pochádza z priemyslu

Komunálny odpad je v centre pozornosti, no väčšina odpadu pochádza z priemyslu

Zvyšovanie poplatkov je vždy nepopulárne, no tento krok sme museli spraviť, tvrdí štátny tajomník envirorezortu Boris Susko.