NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Košičania zbierajú podpisy na podzemné kontajnery

Podzemné kontajnery chcú Košičania presadiť petíciou.

Polpodzemné kontajnery

Polpodzemné kontajnery v Nitre | Foto: Odpady-portal.sk

Skupina Košičanov, ktorú vedie poslanec mestského zastupiteľstva Ladislav Lörinc, sa snaží presadiť v meste náhradu klasických kontajnerov na komunálny odpad a triedený zber modernými podzemnýmí alebo polopodzemnými kontajnermi.

Petíciu za výstavbu polopodzemných a podzemných kontajnerov v Košiciach už podpísalo viac ako tisíc Košičanov.

V podpisovej akcii žiadajú primátora Mesta Košice Richarda Rašiho a poslancov mestského zastupiteľstva, aby pripravili pilotný projekt na polopodzemné/podzemné kontajnery s cieľom vytvoriť funkčné a estetické kontajnerové stojiská, v spolupráci s firmou Kosit, a.s. A mestskými časťami Mesta Košice.

Požadujú tiež, aby zabezpečili realizáciu prvých polopodzemných alebo podzemných kontajnerových stojísk už v priebehu roka 2017 vo vybraných veľkých mestských častiach a pripravili projektovú dokumentáciu a žiadosť o dotáciu z finančných prostriedkov EÚ na tento účel a zároveň vyčlenili finančné prostriedky aj z rozpočtu mesta Košice.

Primátor mesta sa so zástupcami petičného výboru v decembri stretnúť nechcel. Odôvodňoval to tým, že košická zberová spoločnosť KOSIT pripravuje na začiatok nového roka 2017 prezentáciu originálneho riešenia zabezpečenia a vybavenia zberných nádob, vyvinutého špeciálne pre Košice.

polopodzemné kontajnery

Polopodzemné kontajnery

Polopodzemné a podzemné kontajnery sú široko rozšírené najmä v západnej Európe. Ich prednosti sú najmä estetické a ekologické, keďže zabraňuju spätnému vyberaniu smetí z kontajnerov.

Návratnosť vstupných nákladov, ktoré sú vyššie ako pri bežných smetiakoch, sa zvyšuje s počtom inštalácii, preto sú vhodné najmä pre väčšie mestá. Medzi dôležité kritériá v rámci rozhodovacieho procesu patria vysporiadané majetkovo – právne vzťahy, dostupnosť pre zvozovú techniku, dispozičné riešenie miesta a hustota inžinierskych sietí.

Mestá s kontajnermi

Podľa Lörinca vo svete existujú už stovky miest, ktoré toto riešenie využívajú a rozširujú, ako napríklad Istanbul, Haag, Mladá Boleslav, Znojmo, Buyukcekmece, Gijón, Muscat a mnohé iné.

Na Slovensku toto riešenie zavádza už niekoľko rokov mesto Nitra, nedávno pribudli tiež Liptovský Mikuláš, či Moldava nad Bodvou. Podzemné a polopodzemné kontajnery plánujú tohto roku začať zavádzať aj Trenčín, Trnava, Prešov, Trebišov. V decembri minulého roku rozbehla projekt polopodzemných kontajerov aj Bratislava.

Bratislavský pilotný projekt polopodzemných kontajnerov bude v štyroch lokalitách. Polopodzemné kontajnery budú určené pre zmesový komunálny aj triedený odpad. Pilotný projekt zároveň predpokladá zabezpečenie nového vozidla s hydraulickou rukou, ktoré je technicky uspôsobené na vertikálny zber komunálneho odpadu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Testujete na COVID-19 vo firme? MŽP SR vydalo nové usmernenie pre odpad z testovania

Testujete na COVID-19 vo firme? MŽP SR vydalo nové usmernenie pre odpad z testovania

Použité testy sa podľa nového usmernenia ministerstva životného prostredia neklasifikujú ako nebezpečný odpad. Ak sa testovanie realizuje vo firme alebo v domácnosti.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Výrobcovia nápojových kartónov ich nechcú spaľovať a skládkovať, ale recyklovať

Výrobcovia nápojových kartónov ich nechcú spaľovať a skládkovať, ale recyklovať

Členovia Aliancie pre nápojové kartóny a životné prostredie a ich zákazníci žiadajú o zavedenie povinných recyklačných cieľov.