Polopodzemné kontajnery majú v Nitre zelenú | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Polopodzemné kontajnery majú v Nitre zelenú

Alternatíva voči nadzemným kontajnerom má viacero výhod. Článok vyšiel aj v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2015/03.

Polopodzemné kontajnery majú v Nitre zelenú

Plzeň, Brno, Klatovy, Pardubice, Příbram, Benešov, Radotín, Liberec, Jihlava, Mladá Boleslav, Kralupy nad Vltavou, Náměšť nad Oslavou. To zďaleka nie je celý výpočet českých miest, ktoré sa uplynulý rok rozhodli začať meniť tvár mesta inštaláciou podzemných kontajnerov, alebo tento systém naďalej rozvíjať. Slovensko ako zvyčajne reaguje pomalšie.

Doteraz najznámejším bol projekt mesta Turzovka, ktoré osadilo polopodzemné kontajnery už v roku 2009 z projektu zo štrukturálnych fondov. V prípade toho kysuckého mesta však išlo o kontajnery iba na separované zložky odpadu.

Zdá sa, že z päťročného spánku sa slovenské mestá začali prebúdzať až vlani v podobe inštalovania polopodzemných kontajnerov, ktoré sú z mnohých hľadísk – najmä objemovo, hygienicky a esteticky – podobným riešením ako podzemné kontajnery. Z menších inštalácií treba spomenúť jeden testovací kontajner, ktorý pribudol v Trenčíne, a päť vo Zvolene.

Zberové spoločnosti si chcú systém odskúšať, aby získali konkrétnu predstavu o nákladoch, technickej náročnosti a ekonomickej návratnosti systému,“ hovorí Ján Hricko, konateľ trenčianskej spoločnosti ENEX trade, ktorá tieto systémy na Slovensku dodáva a inštaluje.

Nitra slovenským priekopníkom

Prvým mestom, v ktorom sa k tejto systémovej zmene v nakladaní s odpadom už rozhodli, je Nitra. Minulý rok tam mestská zberová spoločnosť Nitrianske komunálne služby osadila prvých desať stojísk, na ktorých je umiestnených spolu 52 kontajnerov na separované zložky odpadu i komunálny odpad. Tohto roku plánujú ďalšie inštalácie. Riaditeľ spoločnosti Ladislav Peniaško hodnotí prvé mesiace od uloženia nových kontajnerov veľmi pozitívne. „Návratnosť investície vychádza podľa našich prepočtov veľmi priaznivo. Nie je to však jediný aspekt nášho rozhodnutia pre polopodzemné veľkoobjemové kontajnery,“ vysvetľuje.


Ladislav Peniaško

K nesporným výhodám podzemných a polopodzemných kontajnerov patrí ich hygienickosť. Väčšina odpadu je skladovaná v podmienkach, kde sa udržuje nižšia teplota, takže odpad sa rozkladá pomalšie. Vhadzovací otvor je pritom menší ako u najrozšírenejších 1 100 l smetiakov, hoci má niekoľkonásobne väčší objem, čo opäť prospieva k zníženiu zápachu. Tretí benefit je najmä v slovenských podmienkach obzvlášť hodný pozornosti – obsah kontajnerov je veľmi ťažké vykradnúť.

Tento problém pozná zrejme každé mesto či obec. Aj v Nitre prakticky denne riešime problémy so zvalenými kontajnermi a rozsypaným smetím. Tieto starosti pri polopodzemných kontajneroch odpadajú. Nehovoriac o tom, že takto neprichádzame o najhodnotnejšie zložky separovaného zberu, ktoré ekonomicky pomáhajú aj samotným obyvateľom,“ približuje riaditeľ nitrianskych služieb, pričom dopĺňa, že pri polopodzemných kontajneroch automaticky odpadajú náklady na zamrežovanie či uzamykanie stojísk.

Peniaško upozorňuje aj na dôležitú výhodu nimi ponúkaných polopodzemných kontajnerov oproti známejším podzemným, ktorá spočíva v tom, že odpad nie je skladovaný v klasickom pevnom boxe, ale vo vreci: „Samotný vak je veľmi odolný a pritom ľahký a mobilný, čo veľmi zjednodušuje obslužnosť aj technickú náročnosť vyklápania.“ Kto videl niektorú z mnohých praktických ukážok systému od dodávateľa (napríklad na minuloročnom sneme Združenia organizácií verejných prác – pozn. red.), tento poznatok asi potvrdí.

Obrovská výhoda sa ukazuje práve teraz v zime, keď sú konvenčné 1 100-litrové nádoby zasypané snehom a nie je ich možné presúvať. Pracovníci nám kolabovali, zatiaľ čo polopodzemné nádoby mali úplne jednoduchú manipuláciu," vysvetľuje Peniaško.

    

Výhrady najmä z neznalosti

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
TECHNOLÓGIE

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť

Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť

To, že triedený zber na Slovensku nie je jednotný, je určitou komplikáciou. Tím OZV NATUR-PACK pripravil užitočnú pomôcku pre partnerské samosprávy. Stačí pár kliknutí.

Mení sa ročné ohlásenie? Aké sú časté chyby pri vypĺňaní? Odborníčka vysvetľuje

Mení sa ročné ohlásenie? Aké sú časté chyby pri vypĺňaní? Odborníčka vysvetľuje

Ak sa rozbehne priebežná evidencia cez ISOH, sumárne ročné ohlásenie stratí zmysel, vysvetľuje Zuzana Balková.

RecycleMe spúšťa bezplatný nástroj na posúdenie recyklovateľnosti

RecycleMe spúšťa bezplatný nástroj na posúdenie recyklovateľnosti

Pomocou online nástroja môžu výrobcovia v niekoľkých jednoduchých krokoch a bez profesionálnej podpory posúdiť svoje vlastné obaly.