NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Musia individuálni plniči propagovať triedený zber? Podľa MŽP nie

Zákon ustanovuje povinnosť pre individuálnych plničov vykonávať propagačné a vzdelávacie aktivity. Ministerstvo tvrdí, že sa to na nich nevzťahuje.

hala

Foto: Fotolia

Podľa § 29 ods. 1 písm. d) zákona o odpadoch je výrobca vyhradeného výrobku, ktorý si plní svoje povinnosti individuálne, povinný vykonávať propagačné a vzdelávacie aktivity v okrese, v ktorom zabezpečuje zber odpadu, so zameraním na konečného používateľa o nakladaní s vyhradeným prúdom odpadu, triedenom zbere komunálnych odpadov a prevencii vzniku odpadov.

Ak však nejaká firma, ktorá je výrobcom obalov, získala autorizáciu na individuálne plnenie, potom do komunálneho odpadu sa z jej výrobkov nedostane nič, pretože inak by nedostala individuálnu autorizáciu.

Svoje limity si tak zabezpečí svojou vlastnou činnosťou a to odovzdaním odpadov zberovej spoločnosti. Odpady totiž zbiera len vo svojej prevádzke.

Ak takáto firma nevyrába žiadne obaly, ktoré skončia v komunálnom odpade, vystáva potom otázka, akého konečného užívateľa má firma vzdelávať a komu má firma propagovať aktivity so zameraním na konečného používateľa o nakladaní s vyhradeným prúdom odpadu, triedenom zbere komunálnych odpadov a prevencii vzniku odpadov, keď žiaden obal firmy sa do komunálneho odpadu nedostane.

Vyhláška MŽP SR č. 373/2015 tieto propagačné a vzdelávacie aktivity špecifikuje v § 7 ods. 5. Výrobca, ktorému bola udelená individuálna autorizácia tak musí urobiť na svojej web stránke a kombináciou podľa §7, ods. 3, písm. b).

Teda aj oznamom v tlači, rozhlase či televízii. Musí potom aj výrobca obalov, ktorý má individuálnu autorizáciu, vykonávať propagačno vzdelávacie aktivity v tlači, rozhlase, či televízii, keď nič z jeho výrobkov nebude tvoriť súčasť komunálneho odpadu?

V spolupráci s poradcom pre odpady, spoločnosťou Odpadový hospodár s.r.o., sme sa na problém spýtali ministerstva životného prostredia.

Hoci dotyčné ustanovenie prikazuje individuálnemu plničovi tieto aktivity vykonávať, podľa ministerstva tak nemusí robiť.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. Michal Sebíň03.05.2017 (09:44)
    Táto veta hovorí za všetko: Hoci dotyčné ustanovenie prikazuje individuálnemu plničovi tieto aktivity vykonávať, podľa ministerstva tak nemusí robiť. Koľko takýchto ustanovení je ešte v zákone o odpadoch?
  2. info@odpadovyhospodar.sk04.05.2017 (14:20)
    Súhlasím, v zákone sa nič takéto nehovorí. Opraviť to mohli v poslednej zmene zákona. Ale aj tak super vyjadrenie z MŽP. Som zvedavý na kontroly z inšpekcie.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Zariadenie na spracovanie zeleného aj kuchynského bioodpadu bude využívať združenie obcí v regióne.

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

X
X
X
X