Individuálni plniči sa nemusia venovať propagácii | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Musia individuálni plniči propagovať triedený zber? Podľa MŽP nie

Zákon ustanovuje povinnosť pre individuálnych plničov vykonávať propagačné a vzdelávacie aktivity. Ministerstvo tvrdí, že sa to na nich nevzťahuje.

hala

Foto: Fotolia

Podľa § 29 ods. 1 písm. d) zákona o odpadoch je výrobca vyhradeného výrobku, ktorý si plní svoje povinnosti individuálne, povinný vykonávať propagačné a vzdelávacie aktivity v okrese, v ktorom zabezpečuje zber odpadu, so zameraním na konečného používateľa o nakladaní s vyhradeným prúdom odpadu, triedenom zbere komunálnych odpadov a prevencii vzniku odpadov.

Ak však nejaká firma, ktorá je výrobcom obalov, získala autorizáciu na individuálne plnenie, potom do komunálneho odpadu sa z jej výrobkov nedostane nič, pretože inak by nedostala individuálnu autorizáciu.

Svoje limity si tak zabezpečí svojou vlastnou činnosťou a to odovzdaním odpadov zberovej spoločnosti. Odpady totiž zbiera len vo svojej prevádzke.

Ak takáto firma nevyrába žiadne obaly, ktoré skončia v komunálnom odpade, vystáva potom otázka, akého konečného užívateľa má firma vzdelávať a komu má firma propagovať aktivity so zameraním na konečného používateľa o nakladaní s vyhradeným prúdom odpadu, triedenom zbere komunálnych odpadov a prevencii vzniku odpadov, keď žiaden obal firmy sa do komunálneho odpadu nedostane.

Vyhláška MŽP SR č. 373/2015 tieto propagačné a vzdelávacie aktivity špecifikuje v § 7 ods. 5. Výrobca, ktorému bola udelená individuálna autorizácia tak musí urobiť na svojej web stránke a kombináciou podľa §7, ods. 3, písm. b).

Teda aj oznamom v tlači, rozhlase či televízii. Musí potom aj výrobca obalov, ktorý má individuálnu autorizáciu, vykonávať propagačno vzdelávacie aktivity v tlači, rozhlase, či televízii, keď nič z jeho výrobkov nebude tvoriť súčasť komunálneho odpadu?

V spolupráci s poradcom pre odpady, spoločnosťou Odpadový hospodár s.r.o., sme sa na problém spýtali ministerstva životného prostredia.

Hoci dotyčné ustanovenie prikazuje individuálnemu plničovi tieto aktivity vykonávať, podľa ministerstva tak nemusí robiť.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. Michal Sebíň03.05.2017 (09:44)
    Táto veta hovorí za všetko: Hoci dotyčné ustanovenie prikazuje individuálnemu plničovi tieto aktivity vykonávať, podľa ministerstva tak nemusí robiť. Koľko takýchto ustanovení je ešte v zákone o odpadoch?
  2. info@odpadovyhospodar.sk04.05.2017 (14:20)
    Súhlasím, v zákone sa nič takéto nehovorí. Opraviť to mohli v poslednej zmene zákona. Ale aj tak super vyjadrenie z MŽP. Som zvedavý na kontroly z inšpekcie.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

MŽP bude opäť novelizovať zákon o odpadoch. Chce zakročiť voči nezodpovedným skládkarom

MŽP bude opäť novelizovať zákon o odpadoch. Chce zakročiť voči nezodpovedným skládkarom

Novelizácia sa má týkať dvoch oblastí. Jedným z cieľov je podľa MŽP zamedziť prieťahom v konaniach.

Analýza ukázala, že zber kuchynského odpadu funguje, ale je drahý a zle nastavený

Analýza ukázala, že zber kuchynského odpadu funguje, ale je drahý a zle nastavený

Zväz odpadového priemyslu upozorňuje, že vyzbieraný kuchynský odpad v niektorých regiónoch nie je kde spracovať a zrejme končí „načierno“ na poliach alebo skládkach.

Poplatkový zákon treba nastaviť spravodlivejšie, myslia si mestá

Poplatkový zákon treba nastaviť spravodlivejšie, myslia si mestá

Predstavili návrhy, ako zefektívniť systém.