NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

V Trnave je spokojnosť s polopodzemnými kontajnermi na odpad

Mesto chce vybudovať nové stojiská, inštalácia nových kontajnerov však nie je lacná záležitosť.

V Trnave je spokojnosť s polopodzemnými kontajnermi na odpad

Foto: Odpady-portal.sk

Vlani inštalovali v Trnave prvé polopodzemné kontajnery pre komunálny odpad. V tomto roku pribudli nové stojiská na ďalších uliciach. Mesto aj spoločnosť FCC, zabezpečujúca zber a odvoz odpadu, si nové polozapustené nádoby na smeti chvália.

Zo stojísk sa už nešíri nepríjemný zápach do blízkeho okolia, priestory už neslúžia na odkladanie odpadu z domácností všakovakého druhu a lovenie smetí z nádob sa stáva rizikovou aktivitou s možnosťou úrazu.

„Chceme čo najrýchlejšie preklopiť klasické kontajnery na polozapustené, najmä na sídliskách. Budem sa to snažiť presadiť do rozpočtu, aby celý ročný zisk zo spoločnosti FCC, čo je približne 650-tisíc eur, putoval na výstavbu týchto nových stojísk,“ vyjadril sa primátor mesta Trnava Peter Bročka pre denník MY Trnava.

Inštalovanie polopodzemných kontajnerov namiesto klasických smetných nádob by sa malo vo väčšom rozbehnúť budúci rok a v priebehu nasledujúcich dvoch – troch rokov chce mesto nahradiť tradičné stojiská modernými, ktoré zaberajú oveľa menej priestoru.

Podľa informácií denníka po ukončení prípravy projektovej dokumentácie na výstavbu a schválení finančných prostriedkov poslancami by mohlo začať verejné obstarávanie už v januári budúceho roku.

Výhody a nevýhody

Medzi výhody polopodzemných kontajnerov patria aj menšie nároky na priestor. Zatiaľ čo klasická nádoba na odpad dosahuje kapacitu 1 100 litrov, do nového polozapusteného kontajnera sa zmestí až približne päťtisíc litrov odpadu.
Okrem toho je v nových nádobách aj lepší pomer zhutňovania materiálu, keďže sú vyššie a odpad je tu viac stláčaný ako v tradičných kontajneroch.

„Cena za vývoz je približne na jednej úrovni ako pri klasických smetiakoch,” cituje denník MY Trnava riaditeľa spoločnosti FCC Bystríka Stanka.

Hlavnou nevýhodou polopodzemných kontajnerov je ich cena. Náklady na výstavbu jedného stojiska a inštaláciu štyroch kontajnerov dosahujú zhruba 15-tisíc eur. Zvoz odpadu dokáže zabezpečiť iba špeciálne vozidlo. V Trnave zatiaľ používajú auto s hákovým nakladačom s hydraulickou rukou, no od budúceho roka to bude špeciáne vozidlo pre tento druh kontajnerov.

Polopodzemáky v Turzovke už pred ôsmimi rokmi

Prvým mestom, ktoré zaviedlo polopodzemné kontajnery na zber komunálneho odpadu je Turzovka. V roku 2009 nahradili klasické nádoby, avšak iba pre separovaný odpad z domácností.  Prvým veľkým mestom, ktoré sa odhodlalo kompletne nahradiť klasické kontajnery polozapustenými nádobami, je Nitra.

Od decembra 2015 má možnosť využívať moderný systém zberu odpadu aj časť obyvateľov Trenčína. Mesto v spolupráci so spoločnosťou Marius Pedersen vybudovali stojiská na sídlisku Pred poľom.

Prvé polopodzemné kontajnery boli nedávno inštalované aj v hlavnom meste. Päť nových kontajnerov osadila spoločnosť OLO v spolupráci s J&T Real Estate v lokalite Žiškova-Zuckermandel. Ďalšie stojiská by mali pribudnúť na Družicovej ulici v Ružinove, Budatínskej v Petržalke a Stavbárskej vo Vrakuni.

Presadzovať na Slovensku sa začínajú aj podzemné kontajnery. Prvými mestami, kde ich začali testovať tento rok, sú Liptovský Mikuláš a Moldava nad Bodvou.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Vedci Žilinskej univerzity skúmali zloženie a výhrevnosť odpadných kalov z automobilky.

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Verejné obstarávanie začala pripravovať už úradnícka vláda, plán odobrila v septembri 2023.

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.