Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Spaľovanie odpadu vs. recyklácia: Ako sa Brusel do pasce s dotáciami chytil

Podpora spaľovní odpadu a premieňania bioodpadu na energiu motivuje spracovateľov ku spaľovaniu, nie recyklácii.

Spaľovanie odpadu vs. recyklácia: Ako sa Brusel do pasce s dotáciami chytil

Foto: Odpady-portal.sk

Agenda euroúradníkov v Bruseli je veľmi široká a niekedy aj protichodná. Často až tak, že jednotlivé nariadenia si navzájom protirečia. V prípade, že opatrenia sú podporované dotáciami, vytvárajú neželané efekty.

Spaľovanie odpadu je lacnejšie ako jeho recyklácia. Aj preto, že Európska komisia dotuje premenu energeticky využiteľného odpadu na alternatívny zdroj energie. Na druhej strane však Komisia bojuje za čoraz vyšší podiel recyklácie a opätovného používania surovín. Samozrejme, aj tieto aktivity, ktoré majú s voľným trhom a ekonomickou efektívnosťou iba málo spoločné, podporuje dotáciami.

ENVI - PAK

Po rokoch budovania nových kapacít spaľovní, a to najmä v niektorých krajinách západnej Európy, sa ukazuje, že napríklad Švédsko, Dánsko, Nemecko, Rakúsko, ale už i Estónsko majú nadbytok spaľovní a odpad musia dovážať z iných krajín.

Často v takýchto zariadeniach končí aj odpad, ktorý ekologickí aktivisti a “hľadači uzavretého kruhu” považujú za recyklovateľný alebo opätovne použiteľný. Tým sa teda popiera dobrý úmysel nariadenia o minimalizácii odpadu.

Pred dvomi rokmi totiž EK prišla s iniciatívou o tzv. obehovej ekonomike, pričom stanovila hierarchiu nakladania s odpadom podľa nasledovnej priority: znižovanie, opätovné používanie a recyklácia sú najväčšou prioritou. Nasleduje premena odpadu na energiu (spaľovanie) a na konci je skládkovanie, kam má smerovať smetie už naozaj inak nevyužiteľné.

Problémom však je, že Brusel podporuje zároveň spaľovanie bioodpadu a jeho premenu na alternatívne palivá, keďže ide o alternatívne zdroje energie.

Brusel teda stojí pred dilemou: Ako ďalej zvyšovať mieru recyklácie, keď nebude čo recyklovať? Ak by boli totiž všetky spaľovacie zariadenia v Európe vyťažené na maximum, v roku 2030 sa miera recyklácie zastaví na zhruba 63 %. Potom by bruselským úradníkom ostávala už iba možnosť zmeniť definíciu recyklácie, aby sa dosiahli ich vznešené ciele.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Daisy je robot, ktorý recykluje zariadenia iPhone

Daisy je robot, ktorý recykluje zariadenia iPhone

Apple razí politiku šetrnosti k životnému prostrediu, čoho dôkazom je nový robot, ktorý dokáže rozobrať dvesto zariadení iPhone za hodinu. Hlavným cieľom spoločnosti je opätovne získať a použiť kovy, ktoré sa v smartfónoch nachádzajú.

Elektroodpad z Európy sa tajne vyváža do Nigérie

Elektroodpad z Európy sa tajne vyváža do Nigérie

V africkej krajine končí ročne vyše 16-tisíc ton nefunkčnej elektroniky. Televízory, monitory, kopírky a chladničky pochádzajú väčšinou z európskych prístavov.

Nezaregistrovali ste sa v Registri výrobcov? Veľké riziko vám nehrozí

Nezaregistrovali ste sa v Registri výrobcov? Veľké riziko vám nehrozí

Inšpektori životného prostredia skontrolovali za dva roky 37 subjektov.