Podzemné kontajnery sa Košičania snažili začiatkom roka presadiť petíciou. Spoločnosť KOSIT teraz vybudovala prvé podzemné kontajnerovisko na komunálny odpad, plasty, kovy a papier.
Prvé podzemné kontajnerovisko v Košiciach včera odovzdali do užívania v rámci pilotného projektu modernizácie existujúcich stojísk. Prvé košické podzemné kontajnery na svoje náklady spoločnosť KOSIT vybudovala na Oštepovej ulici v Mestskej časti Košice-Juh.
„Zriadenie nového podzemného kontajneroviska na Južnej triede prispelo ku skvalitneniu životného prostredia, zvýšil sa estetický vzhľad okolia bytových domov a obmedzí sa prístup ku odpadu neprispôsobivým osobám, ktoré vo veľkej miere majú podiel na znečisťovaní verejných priestranstiev,“ povedal starosta MČ Košice –Juh Jaroslav Hlinka.
Podzemné kontajnery niektorí odmietali
Klasické kontajnerové hniezda v tejto lokalite nahradili tri päťkubíkové podzemné kontajnery na tuhý komunálny odpad, plast/kov a papier. Z obytnej zóny vďaka tomu zmizlo pätnásť 1100-litrových nádob na odpad. Podzemné kontajnery by mali zamedziť vytváraniu čiernych skládok, zmenšujú možnosť vyberať obsah kontajnerov a ich výhodou je aj celková kapacita. Nie všetci obyvatelia mestskej časti však výstavbu podporovali.

Foto: Mesto Košice
„Pri hľadaní vhodnej lokality sme aj tu narážali na nevôľu niektorých bývajúcich, ktorým prekážalo zabratie zelene, väčší pohyb ľudí, viac koncentrovaného odpadu na jednom mieste, zabratie parkovacích miest a podobne“, uviedol Marián Christenko, generálny riaditeľ KOSIT. Výber lokality podľa neho taktiež ovplyvnili technické a priestorové dôvody, predovšetkým hustota inžinierskych sietí.
Inštalácia podzemných kontajnerov vychádza podľa náročnosti stavby až na 30 000 eur. „Okrem Južanov o podzemné kontajneroviská prejavili záujem aj ďalšie košické mestské časti, ak bude doriešené financovanie na jar 2018 by tak mohlo pribudnúť možno aj päť nových podzemných hniezd", doplnil Ladislav Pešta, riaditeľ pre investície KOSIT.
Podzemné kontajnery žiadala petícia
„Mesto Košice a zberová spoločnosť KOSIT, sú jednými z najvýznamnejších partnerov OZV NATUR-PACK. Preto vnímame pozitívne ich snahu o odskúšanie rôznych systémov zberu komunálneho odpadu. Správne nastavenie zberu a triedenia komunálnych odpadov má zásadný vplyv na jeho výslednú úroveň,“ povedal Michal Sebíň, riaditeľ OZV NATUR-PACK.
Okrem budovania moderných kontajnerových státí chce KOSIT investovať aj do výmeny klasických nádob na odpad v rôznych mestských častiach. Spoločnosť má v pláne vymeniť do 500 nádob v celkovej hodnote do 90 000 eur, informovalo mesto.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.