Ako recyklovať plastový odpad a vyrábať z neho produkty doma? Tu je návod | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako recyklovať plastový odpad a vyrábať z neho produkty doma? Tu je návod

Pozrite si postup ako si na kolene zhotoviť potrebné zariadenia, či výrobky. Ako na to?

Ako recyklovať plastový odpad a vyrábať z neho produkty doma? Tu je návod

Máte už dosť odhadzovania plastového odpadu do nádob so zmiešaným odpadom? Nechcete sa spoliehať na to, že vytriedené plastové fľaše alebo obaly naozaj poputujú na recykláciu a neskončia v spaľovni alebo na skládke? Alebo iba máte veľa voľného času a myslíte si, že opätovne využívať plastové produkty má zmysel napriek tomu, že je to ekonomicky nerentabilné?

Potom je projekt “Vzácne plasty” určený práve vám. Pomôže vám zostrojiť si vlastné recyklačné zariadenia, pomocou ktorých zmeníte prakticky každý plastový odpad na nový produkt.

INISOFT

Môžete sa tak zahrať na veľké recyklačné firmy a vžiť sa do ich problémov hlavne pri umiestňovaní plastových výliskov alebo konečných produktov na trhu. Len nečakajte, že na to dostanete nejaké peniaze z eurofondov.

Ľudí, ktorých opantala recyklácia plastov natoľko, že v tom našli zmysel života, je približne 40-tisíc na celom svete. Toľko členov má vraj komunita Precious Plastic, ktorá zdieľa nápady, postupy, návrhy a všetko ohľadom opätovného využívania plastov. Zakladateľom je holandský dizajnér Dave Hakkenson.

Kompletný návod na recykláciu

Na tejto stránke možno nájsť detailné návody s videom ako skonštruovať potrebné zariadenie, či kontakty na členovej miestnej komunity, ktorí môžu s konštrukciou takýchto strojov pomôcť. Ceny jednotlivých zariadení používaných pri recyklácii plastov sa pohybujú medzi 250 až 600 eurami v závislosti od toho, či sú z nových alebo použitých materiálov.

Skúsenejší členovia tiež poradia, kde najlepšie získať plastový odpad, čo sa z neho všetko dá vyrobiť, či ako propagovať a predávať takéto recyklované plastové produkty.

Vzácne plasty sa na svojej internetovej stránke predstavuje ako globálna komunita stoviek ľudí, pracujúcich na odstránení znečistenia plastami. “Sme nezávislí, chudobní, ale slobodní.” Členovia komunity neprispievajú iba svojimi skúsenosťami a znalosťami, ale aj finančnými darmi, keďže recyklácia plastového odpadu nie je zrovna príkladom ziskovej aktivity.

Vzácne plasty majú svojich členov aj na Slovensku, združujúcich sa v skupine Umelohmotné.  

Záujemcovia o kutilskú recykláciu plastov na stránke nájdu všetky kroky, ktoré musia absolvovať, aby sa mohli tešiť z vlastnoručne vyrobených plastových podložiek, mís, tanierov, krytov na mobilné telefóny, či ozdobných predmetov.

Zber a triedenie plastového odpadu

Prvým krokom je nájdenie správneho pracovného priestoru, napríklad veľkého plastového kontajnera, slúžiaceho ako výrobná hala. Druhým krokom je zber potrebnej suroviny, teda plastového odpadu. Video učí, kde zháňať a ako efektívne separovať a zbierať plastový odpad.

Oddelenie jednotlivých typov plastu je dôležité, pretože každý má iné vlastnosti a teplotu topenia. Efektívny systém triedenia má zabrániť zmiešaniu plastov a ohrozenia celého procesu ich spracovania. Každý plastový výrobok má niekde vyznačený názov alebo číslo, charakterizujúce jeho vlastnosti. Najviac používanými typmi sú: PET (1), HDPE (2), PVC (3), LDPE (4), PP (5), PS (6), Zmiešaný (7).

Základným zariadením pri spracovaní plastov je drvič. Drviaci stroj seká väčšie plastové predmety na menšie kúsky, ktoré sa ľahšie skladujú a umývajú.

Plastová drť sa využíva ako surovina na konštrukciu ďalších zariadení, produktov alebo predáva ďalších spracovateľom.

Nejde o peniaze

“Nerobíme to pre peniaze, ale preto, že chceme napraviť jednu z najväčších ľudských ekologických katastrof. Spoliehame sa na stovky darov od ľudí po celom svete a príležitostnej spolupráce so značkami alebo organizáciami, ktoré si ceníme,” objasňujú zakladatelia Precious Plastic.

Náročnosť dosahovania ziskovosti recyklácie plastového odpadu potvrdzujú aj ceny produktov. Miska z recyklovaného plastu za 35 eur, päť štipcov na odev v cene 10 eur, či podložka na mydlo za 7 eur si budú ťažko hľadať cestu masovejšieho rozšírenia na trhu.

Recyklované plastové výrobky sú tak iba módnou záležitosťou na úrovni luxusného tovaru, po kúpe ktorých majú ich držitelia dobrý pocit, že “robia niečo” pre prírodu na Zemi.


Mohlo by vás zaujímať

Eurokomisia chce znížiť závislosť od kritických dodávok z Číny. Kľúčom má byť recyklácia

Eurokomisia chce znížiť závislosť od kritických dodávok z Číny. Kľúčom má byť recyklácia

Európski recyklátori nový recyklačný cieľ vítajú. V opatreniach by však chceli ísť ešte ďalej. Poznáme prvé podrobnosti predstaveného plánu.

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

18. marca si pripomíname Svetový deň recyklácie. OZV ENVI - PAK edukuje ľudí v otázkach triedenia, aby odpad nekončil na skládke ako nevyužitá surovina, ale aby sa ďalej spracoval.

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Predstava, že väčšina plastového odpadu sa prepravuje do zahraničia, je mylná. Akí sú TOP exportéri? Na deviatom mieste je malý európsky štát, ktorý nedosahuje ani rozlohu Slovenska.