Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
INISOFT

Ako recyklovať plastový odpad a vyrábať z neho produkty doma? Tu je návod

Svetová komunita domácich recyklátorov “Vzácne plasty” zdieľa postup ako si na kolene zhotoviť potrebné zariadenia.

Ako recyklovať plastový odpad a vyrábať z neho produkty doma? Tu je návod

Máte už dosť odhadzovania plastového odpadu do nádob so zmiešaným odpadom? Nechcete sa spoliehať na to, že vytriedené plastové fľaše alebo obaly naozaj poputujú na recykláciu a neskončia v spaľovni alebo na skládke? Alebo iba máte veľa voľného času a myslíte si, že opätovne využívať plastové produkty má zmysel napriek tomu, že je to ekonomicky nerentabilné?

Potom je projekt “Vzácne plasty” určený práve vám. Pomôže vám zostrojiť si vlastné recyklačné zariadenia, pomocou ktorých zmeníte prakticky každý plastový odpad na nový produkt. Môžete sa tak zahrať na veľké recyklačné firmy a vžiť sa do ich problémov hlavne pri umiestňovaní plastových výliskov alebo konečných produktov na trhu. Len nečakajte, že na to dostanete nejaké peniaze z eurofondov.

Dny teplárenství a energetiky

Ľudí, ktorých opantala recyklácia plastov natoľko, že v tom našli zmysel života, je približne 40-tisíc na celom svete. Toľko členov má vraj komunita Precious Plastic, ktorá zdieľa nápady, postupy, návrhy a všetko ohľadom opätovného využívania plastov. Zakladateľom je holandský dizajnér Dave Hakkenson.

Kompletný návod na recykláciu

Na tejto stránke možno nájsť detailné návody s videom ako skonštruovať potrebné zariadenie, či kontakty na členovej miestnej komunity, ktorí môžu s konštrukciou takýchto strojov pomôcť. Ceny jednotlivých zariadení používaných pri recyklácii plastov sa pohybujú medzi 250 až 600 eurami v závislosti od toho, či sú z nových alebo použitých materiálov. Skúsenejší členovia tiež poradia, kde najlepšie získať plastový odpad, čo sa z neho všetko dá vyrobiť, či ako propagovať a predávať takéto recyklované plastové produkty.

Vzácne plasty sa na svojej internetovej stránke predstavuje ako globálna komunita stoviek ľudí, pracujúcich na odstránení znečistenia plastami. “Sme nezávislí, chudobní, ale slobodní.” Členovia komunity neprispievajú iba svojimi skúsenosťami a znalosťami, ale aj finančnými darmi, keďže recyklácia plastového odpadu nie je zrovna príkladom ziskovej aktivity. Vzácne plasty majú svojich členov aj na Slovensku, združujúcich sa v skupine Umelohmotné.  

Záujemcovia o kutilskú recykláciu plastov na stránke nájdu všetky kroky, ktoré musia absolvovať, aby sa mohli tešiť z vlastnoručne vyrobených plastových podložiek, mís, tanierov, krytov na mobilné telefóny, či ozdobných predmetov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Sanácia vrakunskej skládky nebezpečného odpadu má začať tento rok

Sanácia vrakunskej skládky nebezpečného odpadu má začať tento rok

Odštartovanie sanácie však závisí od ukončenia súťaže o zakázku za niekoľko desiatok miliónov eur a zavŕšenia územného konania.

Separácia odpadu je u nás na vzostupe, za zvyškom EÚ však stále zaostávame

Separácia odpadu je u nás na vzostupe, za zvyškom EÚ však stále zaostávame

Údaje OZV ENVI – PAK o zbere odpadu potvrdzujú, že separácia odpadu na Slovensku pomaly rastie.

Politiku za prideľovaním dotácií nehľadajte, odkazujú Envirofond a ministerstvo

Politiku za prideľovaním dotácií nehľadajte, odkazujú Envirofond a ministerstvo

Minulotýždňová analýza Transparency International upozornila, že starostom za Most-Híd sa darí získavať dotácie z Envirofondu priam zázračne. Samotný fond a envirorezort však tvrdia, že politická príslušnosť starostov nehrá pri prideľovaní dotácií rolu.