6 spôsobov, ako využiť bioodpad v stavebníctve | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

6 spôsobov, ako využiť bioodpad v stavebníctve

Biologicky rozložiteľný odpad možno použiť aj inak ako pri spaľovaní, či kompostovaní. Jeho hodnota je niekoľkokrát vyššia, ale oplatí sa to?

6 spôsobov, ako využiť bioodpad v stavebníctve

Foto: Fotolia

Biologicky rozložiteľný odpad z miest a vidieka, končiaci spravidla na skládke odpadu, spaľovni alebo kompostárni, možno čiastočne použiť ako zdroj pri výrobe stavebných produktov. A po ukončení životnosti vrátiť naspäť do prírody. “Využitie bioodpadu v stavebníctve by malo pozitívny efekt nielen z environmentálneho hľadiska, ale i technického, sociáneho a ekonomického,” tvrdia autori štúdie z konzultačnej spoločnosti Arup.

Identifikovali niekoľko prúdov bioodpadu, ako aj ich využitia v stavebnom priemysle. Niektoré z nich už sú certifikovanými produktami používanými na celom svete, iné vyžadujú ešte ďalší výskum a investície pred uvedením na trh. Spôsoby využitia biologického odpadu zahŕňajú napríklad systémy vnútorných priečok, protihlukové stropy alebo nábytok. “Analýza organického odpadu produkovaného na európskej úrovni, ako aj na úrovni mesta Miláno, ukazuje, že je k dispozícii výrazné množstvo materiálu využiteľného pri výrobe stavebných produktov.”

Napríklad v prípade tenkých dosiek pre vnútorný obklad obvodového plášťa sa odhaduje, že z jedného kilogramu odpadu sa dá vytvoriť jeden štvorcový meter finálneho výrobku. Komerčná hodnota kilogramu bioodpadu spracovaného na ďalšie využitie v stavebníctve je o päť až šesťkrát vyššia než hodnota spracovania súčasnými procesmi, ako napríklad energetické zhodnotenie.

Zvýšenie tejto hodnoty môže mať vplyv aj na dodatočnú finančnú hodnotu spoločností riadiacich a spracovávajúcich biologicky rozložiteľný odpad. Podľa štúdie to zároveň umožní vytvorenie nových firiem a startupov, vyvíjajúce nové technológie, založené na používaní bioproduktov.

Výsledkom využívania bioodpadu by boli zdravšie výrobky a zníženie dopadu stavebného sektora na životné prostredie. “Najmä pri zohľadnení, že tieto zložky možno vrátiť naspäť do prírody po skončení ich životnosti a uvoľniť v nich obsiahnuté živiny do zeme.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
bioodpad

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zisťovali, koľko odpadu ubudlo z triedeného zberu po zavedení zálohovania. Správca je spokojný

Zisťovali, koľko odpadu ubudlo z triedeného zberu po zavedení zálohovania. Správca je spokojný

Výrazná väčšina PET fliaš a plechoviek vďaka zálohovaniu putuje naspäť do obchodov. Pozrite si, ako vyčíslili vplyv zálohovania na obsah farebných kontajnerov.

Mestá bojujú so zvýšeným zápachom kontajnerov s kuchynským odpadom

Mestá bojujú so zvýšeným zápachom kontajnerov s kuchynským odpadom

Letné mesiace prinášajú intenzívnejší zápach nádob s bioodpadom. Niektoré mestá prichádzajú s riešeniami, hoci väčšina samospráv zber za prínosný nepovažuje.

Staré CD upcyklujú na biosenzory. Nová metóda šetrí peniaze aj zdroje

Staré CD upcyklujú na biosenzory. Nová metóda šetrí peniaze aj zdroje

Americkí vedci našli nové využitie elektroodpadu. Z vyradených kompaktných diskov odstraňujú kovovú vrstvu a premieňajú ju na jednoduché snímacie zariadenia.