V Trenčíne pribúdajú nádoby na tetrapaky | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

V Trenčíne pribúdajú nádoby na tetrapaky

V Trenčíne postupne pribúdajú nové nádoby oranžovej farby. Kontajnery sú určené na triedenie obalov z viacvrstvových kombinovaných materiálov na báze lepenky, tzv. tetrapakov. Podobný postup voli aj iné mestá, ale farby kontajnerov sa líšia.

V Trenčíne pribúdajú nádoby na tetrapaky

Téme sa venovala Slovenská televízia, ktorá upozornila na to, že záujem verejnosti o triedenie odpadov sa zvyšuje.

K modrým, žltým, červeným a zeleným pribudli nové nádoby oranžovej farby.

„V Trenčíne pribudne 50 kusov oranžových nádob,“ uviedol obchodný riaditeľ zberovej spoločnosti Marius Pedersen Juraj Jakeš. Patria tam škatule od mlieka, džúsu a nápojov.

Juraj Jakeš

Juraj Jakeš, Marius Pedersen

Oranžové nádoby budú vyvážať každých 28 dní. Obaly od džúsov alebo mlieka by mali obyvatelia pred vhodením do kontajnera upraviť. „Najideálnejšie by bolo, keby tetrapak stlačili, teda vytlačili z neho vzduch a naspať zaskrutkovali. Vtedy sa ich najviac zmestí do 1100 litrovej nádoby,“ doplnil J. Jakeš.

Nedostatok spracovateľov

Podľa odborníka na odpadové hospodárstvo treba v budúcnosti vyriešiť problém nielen zberu, ale aj následného spracovania tetrapakov. Na Slovensku totiž chýbajú spracovateľské linky.

„Z nášho pohľadu to nie je domyslené. Na Slovensku síce máme jedného spracovateľa, ktorý spracováva viacvrstvové kombinované materiály, ale ten spracováva iba časť. Zvyšok zostáva najmä na vyvezenie do zahraničia, ale tržba z predaja nepokrýva náklady na zber a prepravu,“ povedal poradca pre odpadové hospodárstvo Tomáš Schabjuk zo spoločnosti Odpadový hospodár.

VKM do rôznych farieb

Farby kontajnerov nie sú pri všetkých materiáloch v mestách zjednotené. STV pripomína, že kým v Trenčíne sú červené kontajnery určené na kov, v Košiciach na tetrapaky. V individuálnej bytovej výstavbe môžu obyvatelia triediť tetrapaky do žltých vriec na plasty.

Podobne tak je zariadený systém v Bratislave, kde do žltých kontajnerov môžu ísť aj plechovky a kompozity, teda viacvrstvové kombinované materiály na báze lepenky.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Nebezpečné odpady chce ministerstvo zneškodniť v dvoch fázach. Plán dnes odobrila vláda.

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) reaguje na tlačovú správu Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) zverejnenú na Odpady-portal.sk. Reakciu IEP prinášame v plnom znení.