V Trenčíne postupne pribúdajú nové nádoby oranžovej farby. Kontajnery sú určené na triedenie obalov z viacvrstvových kombinovaných materiálov na báze lepenky, tzv. tetrapakov. Podobný postup voli aj iné mestá, ale farby kontajnerov sa líšia.
Téme sa venovala Slovenská televízia, ktorá upozornila na to, že záujem verejnosti o triedenie odpadov sa zvyšuje.
K modrým, žltým, červeným a zeleným pribudli nové nádoby oranžovej farby.
„V Trenčíne pribudne 50 kusov oranžových nádob,“ uviedol obchodný riaditeľ zberovej spoločnosti Marius Pedersen Juraj Jakeš. Patria tam škatule od mlieka, džúsu a nápojov.

Juraj Jakeš, Marius Pedersen
Oranžové nádoby budú vyvážať každých 28 dní. Obaly od džúsov alebo mlieka by mali obyvatelia pred vhodením do kontajnera upraviť. „Najideálnejšie by bolo, keby tetrapak stlačili, teda vytlačili z neho vzduch a naspať zaskrutkovali. Vtedy sa ich najviac zmestí do 1100 litrovej nádoby,“ doplnil J. Jakeš.
Nedostatok spracovateľov
Podľa odborníka na odpadové hospodárstvo treba v budúcnosti vyriešiť problém nielen zberu, ale aj následného spracovania tetrapakov. Na Slovensku totiž chýbajú spracovateľské linky.
„Z nášho pohľadu to nie je domyslené. Na Slovensku síce máme jedného spracovateľa, ktorý spracováva viacvrstvové kombinované materiály, ale ten spracováva iba časť. Zvyšok zostáva najmä na vyvezenie do zahraničia, ale tržba z predaja nepokrýva náklady na zber a prepravu,“ povedal poradca pre odpadové hospodárstvo Tomáš Schabjuk zo spoločnosti Odpadový hospodár.

VKM do rôznych farieb
Farby kontajnerov nie sú pri všetkých materiáloch v mestách zjednotené. STV pripomína, že kým v Trenčíne sú červené kontajnery určené na kov, v Košiciach na tetrapaky. V individuálnej bytovej výstavbe môžu obyvatelia triediť tetrapaky do žltých vriec na plasty.
Podobne tak je zariadený systém v Bratislave, kde do žltých kontajnerov môžu ísť aj plechovky a kompozity, teda viacvrstvové kombinované materiály na báze lepenky.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.