NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Pohoda je ekologický festival. Pozrite, aké novinky prináša

Trenčiansky festival chce viac triediť a zhodnocovať, no najmä predchádzať vzniku odpadov.

Pohoda je ekologický festival. Pozrite, aké novinky prináša

Foto: Odpady-portal.sk

  • Téma
  • 30.01.2018
  • Radovan Kazda

Najekologickejší festival v Európe získal toto ocenenie od poroty EFA v kategórii Green Operations Award za rok 2017.

Cena je udeľovaná za nielen za environmentálne riešenia, ale aj za spôsob akým festival pristupuje k spoločenským otázkam, teda k rodinám s deťmi alebo podmienkam pre hendikepovaných ľudí.

Organizátori festivalu predstavili ekologické novinky na tento rok a my sme boli pri tom.

Od triedenia k predchádzaniu

Na festivale začali zo separovaním odpadov už v roku 2006. Najprv len jednoduchým zbieraním odpadov na letisku, ktorý neskôr vyniesli na miesto, kde sa odpad dobrovoľníci triedili na mieste.

Tento rok by organizátori chceli pozdvihnúť festival aj na úroveň zhodnotenia druhotných surovín, ale tiež k predchádzaniu vzniku odpadov.

Foto: Pohoda Festival

Mobilné zberne surovín

Asi najväčšiu pozornosť budú pútať „zberne surovín“. Na Pohode má vzniknúť dvadsať zberných miest, ktoré by mali pripomínať okienka, aké vidíme v školských jedálňach. V nich budú môcť návštevníci odovzdávať niektoré recyklovateľné materiály.

Zberné miesta budú sústredené najmä v sektoroch pre stravovanie. V každej zóne by ste tak podľa organizátorov nemali byť viac ako pätnásť metrov k odovzdaniu niektorých materiálov.

Šéf festivalu Michal Kaščák zdôrazňuje, že tieto zberné miesta by nemali získavať odpad, ale surovinu na budúce využitie.

Michal Kačšák

Michal Kaščák | Foto: Odpady-portal.sk

Cieľ je aj predchádzať vzniku odpadov

Návštevníci festivalu vedia, že už niekoľko rokov sú pivové poháre vratné. Minulý rok bol nápad vyšperkovaný tým, že časť edície pohárov bola s unikátnou potlačou legendárneho slovenského tria Lasica & Satinský & Filip, ktorých pocte bol vlaňajší rok venovaný.

Poháre boli „rozchytané“ už prvý deň a je takmer isté, že podnes tvoria základnú výbavu slovenských kuchýň, alebo sa stali vzácnym zberateľským artefaktom.

Ekologické vratné poháre budú od tohto ročníka rozšírené aj o menšie objemy, teda na víno, limonády, či sekty. Poháriky na kávu budú tradične z materiálu, ktorý je kompostovateľný, teda biologický rozložiteľný.

K drobným environmentálnym „vychytávkam“ festivalu patrí aj dlhoročná spolupráca so spoločnosťou Curaprox, v ktorej stane môžete odovzdať staré kefky a zakúpiť si nové. A naučiť sa správne čistiť zuby.

Veľa, ale málo odpadov

Aj na festivale každoročne rastie objem vyprodukovaných odpadov. Michal Kaščák však poukazuje na to, že v porovnaní so špičkovými zahraničnými festivalmi ide o zlomkové objemy. „Nie každý festival zverejňuje tieto čísla, no napríklad slávny festival Glastonbury vyprodukuje až 3,5 kilogramu na osobu a deň odpadov,“ vysvetľuje.

Na Pohode je to oveľa menej. Organizátori vypočítali, že návštevníci vyprodukujú za deň v priemere približne 0,92 kilogramu odpadov, čo je približne na úrovni priemernej produkcie odpadov obyvateľov na Slovensku.

Pekné čísla aj vzhľadom k tomu, že návštevníci, ktorí prichádzajú na tri dni na letisko, nemajú zďaleka také technické a ekologické možnosti šetriť obalmi ako doma.

Foto: Odpady-portal.sk

Masové podujatia, akými sú festivaly, nie sú najvhodnejším priestorom na triedený zber. Môžeme to potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti trinástich absolvovaných ročníkov Pohody.

Dôvodov je niekoľko.

Rozľahlý priestor pred pódiami neumožňuje osadiť hustejšiu sieť farebných kontajnerov. Návštevníci festivalu navyše trávia presunmi po betóne a tráve veľmi veľa času a prejdú veľké vzdialenosti. Zo skúsenosti vieme, že najmenej 20 kilometrov denne. Nečudo, že málokto je ochotný míňať ďalšiu energiu na chôdzu ku kontajnerom celkom „zadarmo“.

Tak sa v minulosti stávalo, že po každom koncerte zostala pred pódiom „spúšť“ pohárov a tácok, ktoré následne zbierali dobrovoľníci v spolupráci s organizáciou zodpovednosti výrobcu pre obaly.

Zálohovanie pohárov je preto logickým a ekologickým, i keď pre návštevníka drahším riešením, pretože niet asi jediného účastníka, ktorý by nestratil aspoň jeden zálohovaný pohár.

Výsledky sú však zjavné, po koncertoch zostáva pľac citeľne čistejší.

Vlani na festivale vzniklo približne 82 ton odpadov, z toho však vytriedili iba malú časť. Preto organizátori prichádzajú s koncepciou zberných miest.

Bioodpad na bioplyn

Najväčší podiel v komunálnom odpade tvorí tradične biologicky rozložiteľný odpad. Preto na Pohode vsadili na kompletne kompostovateľný riad.

Bioodpad by tak mal končiť v bioplynovom cykle, teda ekologicky zhodnotený.

Pozor, prichádza cigaretová samospráva

Fajčiari sú nenápadní znečisťovatelia. Organizátori si to uvedomili najmä po tom, čo v rámci teambuildingu sami čistili areál po skončení festivalu.

Už v minulých rokoch bolo vidieť viac miest na odhadzovanie špakov vo forme obručí s pieskom. Do nich však návštevníci odkladali aj iný odpad.

Preto chcú organizátori prísť tento rok s vylepšeným systémom zberných nádob, ale najmä s rozšírením hustoty ich siete.

Prevratnou environmentálnou novinkou by mala byť distribúcia tzv. osobných popolníkov, ktoré budú môcť návštevníci nosiť zo sebou a používať aj na iných festivaloch.

Pohoda má však ambíciu vytvoriť prostredie, v ktorom sa ľudia naučia neodhadzovať ohorky na zem.

Michal Kaščák sa minulý rok zúčastnil kultového festivalu Burning Man v nevadskej púšti. „Na tomto festivale sme nevideli nikoho, kto by odhodil cigaretový ohorok na zem. Veľmi nás to inšpirovalo.“

V energii viac efektívnosti a obnoviteľných zdrojov

Festival na letisku má mnohoročný problém s kapacitou elektrickej siete, ktorá nepostačuje pre potreby masového podujatia. Podstatnú časť dodávky preto riešili mobilnými generátormi, ktoré však majú nízku energetickú účinnosť a – samozrejme – hučia.

V ostatných rokoch tiež využívali solárny zdroj.

Už pre nadchádzajúci ročník sa im však podarilo rozšíriť využitie zemnej siete oproti generátorom, takže vyrobia oveľa efektívnejšiu a nehlučnú energiu.

Majú tiež dohodnutú druhú solárnu elektráreň oproti pôvodnej jednej. Pribudnú tiež tri nabíjacie stanice pre elektromobily.

Na Pohode už niekoľko rokov využívajú služby mobilných solárnych lámp v miestach, najmä tam, kde je obtiažne doviezť elektrinu káblami.

Slniečkari, kaviarnici, hipsteri

Environmentálna Pohoda je aj bicyklový festival. Návštevníci môžu už niekoľko rokov vidieť šéfa festivalu Michala Kačšáka presúvať sa po areáli na bicykli. Samozrejmosťou sú aj drožky na „nožný pohon“. Aj smartfón si môžete nabiť tak, že si ho odmakáte pri kolesách.

Na bicykloch majú možnosť presúvať sa k pódiám aj hudobníci v „backtage“ a mnohí to využívajú. „Sledujeme ich statusy a mnohí si tento spôsob prepravy pochvaľujú,“ vysvetľuje M. Kaščák. Organizátori preto nasadia tento rok oveľa viac bicyklov.

„Eko“ mobilita je pripravená už veľa rokov aj pre návštevníkov, ktorí majú posilnenú vlakovú dopravu a hromadnú a kyvadlovú dopravu.

V čistom tele zdravý duch

Ale teraz vážne. Všetci návštevníci festivalu vedia, že komfort rovná sa najmä čisté záchody. To znamená veľa vody.

S vodou je to však podobné, ako s elektrinou. Festival nemal niekoľko rokov dodávku pitnej vody vodovodnou sieťou, preto ju nahrádzali cisterny. Organizátori museli na dodávke pracovať niekoľko rokov.

Bez cisterien sa to nezaobíde nikdy, pretože budovať vodovodné prípojky po celom areáli je prakticky nemožné. Organizátori však vykopali tri studne pre úžitkovú vodu, ktorú využívajú aj na zavlažovanie slnečníc a areálu. Voda je chlórovaná a nezávadná, ale používajú ju len ako úžitkovú.

Toalety už dávno nie sú výkopmi „umieracích jám“ pre váš biologický odpad. Na letisku je veľa toaliet a pravidelne ich čistia.

Foto: Nina Mikušková | Pohoda Festival

Organizátori umiestnili aj nadštandardné veľký počet chemických toaliet. Tento biologický odpad však obsahuje chemikálie, ktoré pôsobia nepriaznivo na baktérie v čistiarni odpadových vôd, preto Pohoda v spolupráci s Trenčianskymi vodárňami a kanalizáciami zabezpečila veľkú zbernú nádobu v areáli, v ktorej sa biologický odpad z toaliet niekoľko mesiacov likviduje. „Nevzniká tak jednorazová záťaž na čistiareň,“ uzatvára Michal Kaščák.

Namiesto reklamy

O ekológii Pohody by sme mohli pokračovať ďalej, napríklad v tom, že festivalové oblečenie (merch) bude v roku 2018 kompletne potlačené textilnými farbami s certifikátom GOST (Global Organic Textile Standard). Okrem toho bude zabalené v rozložiteľných obaloch, pričom opäť pôjde o fair wear produkty (ekvivalent Fair trade v odevnom priemysle).

Netreba zabúdať na to, že za každou ekológiou sú aj väčšie náklady. Či už finančné, alebo obetovanej príležitosti.

Na Pohodu preto vôbec nemusíte chodiť kvôli pocitu, že zachraňujete planétu Zem. Môžete to robiť len pre dobrý pocit. Alebo čokoľvek iné.

Pre fanúšikov environmentálnych technológií a ekologických trendov je to však unikátna príležitosť vidieť na malom priestore svet vo vývoji.

Hoci aj tak si na konci poviete, že to nebol hlavný dôvod vašej návštevy.

Tým je skutočnosť, že Pohoda je pohoda.

Značky
POHODA FESTIVAL

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Čo patrí a čo nepatrí do papiera

Čo patrí a čo nepatrí do papiera

Do zberných nádob na papier nepatria tetrapaky ani papierový obal z desiaty.

Kam odovzdať použitý kuchynský olej? Zbierajú ho na týchto benzínkach

Kam odovzdať použitý kuchynský olej? Zbierajú ho na týchto benzínkach

Použitý kuchynský olej zbierajú na 162 čerpacích staniciach v 84 mestách a obciach po celom Slovensku. Z jedného litra použitého oleja sa vyrobí až 0,9 litra biopalivovej zložky do motorovej nafty.

Plastové tašky sú s účinnosťou od 1. januára povinne spoplatnené

Plastové tašky sú s účinnosťou od 1. januára povinne spoplatnené

Envirorezort si od prísnejšej odpadovej legislatívy sľubuje obmedzenie spotreby igelitiek pri nákupoch.